קרן פנסיה- מה חשוב לדעת?

ניווט מהיר

בתמצית, נזכיר כי פנסיה היא חסכון, אשר מתבטא מגיל פרישה בקצבה חודשית ("קצבת זקנה"). בנוסף לכך, היא כוללת גם רכיב של קצבת שארים למקרה פטירת המבוטח וכן ביטוח אובדן כושר עבודה. יש כמה וכמה סיבות טובות, מדוע נושא זה הוא חשוב ביותר עבור כל אדם ממוצע במדינה.

  • זו חובה – מאחר שהחוק מחייב לעשות חסכון פנסיוני, מוטב לעשות זאת היטב.
  • זו הוצאה חודשית לא מבוטלת – מבין ההוצאות הרבות של הישראלי הממוצע, ההפרשה אולי איננה הגדולה ביותר, אך היא לא זניחה.
  • זה עשוי להיות חלק מהעתיד שלכם – כספים אלה, אמורים להיות בסיס לפרנסה לאחר הפרישה.

במאמרים שכאן בהמשך ובאלה שיועלו בעתיד, תקבלו בין השאר מידע, על מגוון היבטים ושאלות בתחום זה. למשל, באיזה גיל ניתן לפרוש? כיצד ביטוח מנהלים או קופת גמל קשורים לעולם הפנסיה? מה קורה לגבי קרן הפנסיה סביב פיטורים מעבודה כשכיר? מה חשוב לעצמאי לדעת בנושא? האם ובמה הדבר שונה, ביחס לעובד שכיר? מהם פנסיה תקציבית ופנסיה צוברת? מה חשוב לדעת לגבי עיקול כספי פנסיה? כפי שאתם רואים, מדובר בתחום רחב מאוד.

אלה כמה דוגמאות למידע השימושי שתמצאו כאן:

פנסיה

מה קורה עם הפנסיה כאשר לא עובדים?

ישנם מצבים רבים שבהם אנשים לא עובדים ואז עולה השאלה החשובה, האם חייבים להמשיך ולהפריש לקרן? זה עשוי להיות בעקבות פיטורים, התפטרות, בין עבודות או במצב של חופשה ללא תשלום. אם לא עובדים, אין מקור הכנסה. לכן, הגיוני במצב כזה שלא להוציא כספים על מטרות שאינן הכרחיות. מהן האפשרויות מבחינה זו?

 חשוב לעצמאים לדעת לגבי קרנות הפנסיה?

פנסיה לעצמאים היא לכאורה אותו דבר כמו השכירים – אלה וגם אלה פורשים בסופו של דבר. שתי האוכלוסיות יזדקקו למקור פרנסה לאחר הפרישה. את שתיהן החוק מחייב להפריש.

ישנו אפילו חוק חובה לעצמאים. אז מה הם ההבדלים? ומה חשוב לדעת בתור עצמאי בנושא זה? ההבדלים לא רק קיימים, אלא הם חשובים ביותר. ישנן למשל הטבות שונות שמקבלים עצמאים בנושא זה. לעצמאי גם יש שליטה על הסכומים שהוא יכול להפקיד ולא רק. אם כך, כמה כדאי לעצמאי להפקיד לקרן?

מי מנהל את קרנות הפנסיה ואיך?

היכרות עם הגופים אשר מנהלים עבורנו את כספי הפנסיה, חשובה ביותר. החוק לא מאפשר לנהל זאת לבד. גופים אלה גובים דמי הניהול, שגובהם איננו סוף פסוק. הם גם משקיעים את כספכם באופנים שונים. מה חשוב וכדאי לדעת על כך ועל היבטים נוספים לגבי קרנות?

בדיקת מצב

כמה קרנות פנסיה יש לכם בעצם? האם אתם בטוחים שאתם יודעים במדויק את התשובה? ניתן וחשוב לבדוק זאת, כפי שניתן וחשוב לבדוק לגבי ביטוחים, הר ביטוח פנסיה וכיוצא באלה. בכנות – האם ביטוחים ופנסיה הם מסוג הדברים שאתם ששים לעסוק בהם? רבים לא מתעמקים בכך ויש גם מי שמזניחים את הנושאים האלה לגמרי וחבל. לכן, בהחלט קורה שדברים כאלה "נופלים בין הכיסאות", בהיקף לגמרי לא קטן. כאשר איש מקצוע יבדוק עבורכם נושא זה, הוא יוכל לבצע גם בדיקת עומק של התיק הפנסיוני ולהעריך את הקצבה הצפויה לכם.

בכדי להוסיף ולחדד את הנושא, בואו נענה בקצרה על כמה שאלות חשובות:

מה היא קרן פנסיה ברירת מחדל? – בעקבות החוק שמחייב פתיחת קרן, המדינה גם מגדירה שורה של קרנות, שהן "קרנות ברירת מחדל". יש לכך כמה השלכות מעשיות. אחת ההשלכות, היא שהצטרפות לקרנות אלה איננה דורשת תהליך חיתום או מילוי שאלות רפואי. הדבר מקל על אנשים, שבגלל תהליכים אלה, חברות פנסיה אחרות לא היו מוכנות לתת להם את השרות. השלכה חשובה נוספת: עובד חדש אצל מעסיק, רשאי לעדכן אותו לאיזו חברה הוא מעוניין שהמעסיק יעביר את ההפרשות משכרו. אם העובד החדש לא עושה זאת, המעסיק יבחר אחת מהחברות ברשימת קרנות ברירת מחדל.

באיזה גיל ניתן לפרוש? – התשובה לכך לא אחידה וכל מקרה לגופו. ככלל, מדובר על גיל 67 עבור גברים ועל גיל 62 עבור נשים. חשוב להוסיף בהקשר זה, שישנם מצבים שבהם ניתן לפרוש מוקדם יותר ולקבל קצבת פנסיה. יש קרנות שמאפשרות זאת, אם כי תקבלו במצב כזה קצבה מופחתת. מדובר בהקשר זה על גיל פרישה מוקדמת והוא עומד על 60 (גם לגברים וגם לנשים).

כמה כסף אקבל עם הפרישה? – התשובה לשאלה חשובה זו, תלויה בפרמטרים רבים. אם מדובר על "פנסיה תקציבית", גובה הקצבה ייקח בחשבון גובה משכורת אחרונה ושנות העבודה שאותו עובד צבר. אם זו "פנסיה צוברת", הסכום נקבע על פי פרמטרים אחרים, בהם סכומי הכסף שנצברו בקרן. יש נקודות רבות נוספות שנכנסות לחישוב. לא נכון להניח, ש"יהיה בסדר" והפנסיה תכסה את הוצאות המחייה שלכם, גם אם באופן בסיסי בלבד. בכלל, אופי הנושא ומורכבותו הם כאלה, שאדם הממוצע פשוט לא מודע לכל הדברים החשובים. ובסכומים כאלה, אשר מצטברים לאורך זמן, כל דבר קטן עשוי להתבטא בהבדל גדול בסוף. לכן, לפני שלוקחים החלטות חשובות בחיים שכוללות התייחסות לכך, רצוי מאוד להתייעץ עם מומחה.

מה חשוב לדעת לגבי עיקול כספי פנסיה? – שאלה זו, מדגימה היבטים נקודתיים מאוד של העולם הזה. באופן רגיל, אין צורך לדעת זאת. אבל למי שנמצא במצב שבו זה רלוונטי, טוב לדעת שאסור לעקל הכול. יש מגבלות שונות על עיקול הכסף, כולל מינימום מסוים שחייבים להשאיר לאדם להוצאות מחיה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר