דלקת תוך עינית – כל מה שצריך וחשוב לדעת

ניווט מהיר

כולכם מכירים את דלקת העיניים שגורמת לכם להפרשות ואדמומיות בחלק הלבן והחיצוני של העין. דלקת זו קרויה דלקת הלחמית והיא למעשה הסיבה השכיחה ביותר לפנייה לרופא המשפחה או רופא העיניים והיא די קלה לטיפול. אלא שקיים סוג נוסף של דלקת עיניים שאינו כה קל לטיפול והוא עשוי להשפיע לרעה על בריאות העין, הרבה מעבר לאדמומיות. אנחנו מדברים על דלקת תוך עינית ומייד תקבלו את כל המידע לגביה. 

מהי דלקת תוך עינית?

דלקת תוך עינית (ידועה גם בשם – אובאיטיס) היא דלקת שפוגעת בחלק הפנימי של העין, שנמצא בין הרשתית ובין החלק החיצוני של העין וצורתו היא של מעין עינב (לכן המחלה קרויה גם דלקת הענביה). משום שבעיניים זרימת הדם אינה גדולה (כלי הדם שם קטנים מאוד), ברגע שמתחיל תהליך דלקתי, הגוף מתקשה לפנות את הדלקת בעצמו ולכן חייבים לפנות לטיפול. דלקת שאינה מטופלת לאורך זמן עשויה לגרום לתופעות קשות מבחינת איכות הראייה, עד לתוצאות חמורות שאינן הפיכות. דלקת תוך עינית יכולה להופיע בעין אחת אך גם בשתי העיניים והיא יכולה לתקוף צעירים ומבוגרים בני כל הגילאים.

ממה נגרמת הדלקת ומהם התסמינים שלה?

דלקת תוך עינית עשויה להיגרם עקב סיבות רבות אך יחד עם זאת, אין מדובר במחלה שכיחה. הדלקת מהווה למעשה תגובה של תאי מערכת החיסון כנגד גורמים שונים שמאיימים על העין ולכן שכיח מאוד שדלקות אלו נגרמות עקב חשיפה לגורם מחלות ויראלי או חיידקי. ישנם גם גורמים נוספים שעלולים לגרום לדלקת לפרוץ, דוגמת מחלות אוטואימוניות שונות (לופוס, קרוהן וכו'), לאחר חבלות שונות בעין, כאשר ישנם חסרים תזונתיים ובזמן התפתחות ממאירויות שונות בגוף.

התסמינים של דלקת תוך עינית הינם רבים ומאפייניהם תלויים במיקום בו מתרחשת הדלקת – מאחורי העינב, בקדמת העינב או באמצע, כשישנם מצבים שמערבים דלקתיות חמורה בכל חלקי העינב. התסמינים הנפוצים ביותר כוללים פגיעה בצורת האישון (אישון קטן מהרגיל), עין אדומה, קשיי ראייה, תחושות של "נקודות שחורות" בשדה הראייה, רגישות לאור, כאבי ראש ואי נוחות כללית בעין.

אפשרויות הטיפול הקונבנציונליות

שיטות הטיפול הקונבנציונליות בדלקת תוך עינית כוללות ראשית כל אבחון על ידי רופא עיניים שמשתמש בצילומי הדמיה (CT, US, MRI) וביצוע של בדיקות דם ושתן. בהתאם לממצאים נבחר הטיפול הטוב ביותר שיכול לכלול אנטיביוטיקה, תכשירים אנטי-ויראליים, סטרואידים, טיפול ביולוגי (אנטי-TNF) ועוד. ככל שהדלקת ממוקמת קדימה יותר בעינב, כך ניתן לטפל בה באמצעות תכשירים מקומיים. במידה והיא עמוקה יותר (אמצעית או אחורית), יש להשתמש בתרופות סיסטמיות שגורמות לא מעט תופעות לוואי. זוהי הסיבה שרבים מעדיפים לפנות גם לאפשרויות אחרות, דוגמת טיפולי הרפואה הסינית.

הרפואה הסינית ויתרונותיה בטיפול בדלקת

מדהים לגלות עד כמה הרפואה הסינית הינה בעלת אחוזי הצלחה גבוהים בטיפול במקרי דלקת תוך עינית. בשיטה זו המטפל משתמש בטכניקות שונות שמותאמות באופן אישי לכל מטופל, כגון דיקור סיני, צמחי מרפא והתאמה של תפריט תזונתי מתאים. הטיפול באמצעות הרפואה הסינית מתאים למצבים של דלקות תוך עיניות קדמיות וגם עמוקות יותר והוא כולל מספר יתרונות חשובים:

  • אינו מתנגש עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי.
  • בטוח לביצוע בכל גיל או מצב רפואי.
  • מביא לסיום הדרגתי של המחלה ומונע את הישנותה בהמשך.
  • וכאמור, אינו כולל תופעות לוואי כלשהן.

כל המחקרים מוכיחים כי טיפולי הרפואה הסינית אכן מסוגלים לטפל במקרי דלקת תוך עינית בצורה יעילה, אך חשוב להדגיש כי ההמלצה היא לשלב את הטיפולים הללו יחד עם אלו הקונבנציונליים המערביים ובשום מקרה לא לוותר על בדיקה מקיפה אצל רופא העיניים לפני שמחליטים לפנות לאפיק זה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר