סוגים של מסגרות טיפוליות לילדים והמטרה של כל אחת מהן

ניווט מהיר

לשמחתנו הרבה רוב הילדים במדינת ישראל קמים בבוקר, הולכים לגן או לביה“ס, ממשיכים לצהרון או חוזרים הביתה ואחר הצהריים נהנים ממגוון רחב של פעילויות וחוגים בהתאם לאזור המגורים שלהם. יחד עם זאת, יש אלפי ילדים במדינת ישראל שקמים בבוקר למציאות שונה לגמרי ממגוון של סיבות וצריכים בשלב כזה או אחר של חייהם להשתלב באחת מבין מסגרות טיפוליות לילדים. משרד החינוך וגופים נוספים במדינה מפעילים מסגרות חוץ ביתיות לילדים ובני נוער הנמצאים בסיכון באמצעות ארגונים ציבוריים ופרטיים גם יחד ובאמצעות עמותות. בכל המסגרות עובדים צוותים מקצועיים ומפעילים תכניות לימוד במטרה לתת לילדים הללו בית, מענה לכל צרכיהם הבסיסיים והמורחבים גם יחד.

 

מתי מפנים ילדים למסגרות חוץ ביתיות?

יש כל מיני סוגים של מסגרות טיפוליות כמו פנימיה לילדים למשל. חלק מהפנימיות חינוכיות, חלקן האחר טיפוליות. לפני שנרחיב על סוגי הפנימיות בישראל חשוב להבין כי ילדים ובני נוער מופנים למסגרות חוץ ביתיות לרוב מסיבות שקשורות למשפחה שלהם או בהם, סיבות אשר פעמים רבות שמות את אותם ילדים בסכנה ממשית ואינן מסייעות להתפתחות הנורמיטיבית כמו כל ילד אחר. לעתים מוציאים ילד מביתו כחלק מהחלטה של בית משפט. להלן כמה מסוגי הפנימיות הנפוצות בארץ:

  • פנימיות חינוכיות – מתאימות לילדים ובני נוער אשר אובחנו עם תפקוד אופטימלי או כאלה עם בעיה קלה בתהליך ההתפתחותי. לילדים אלה יש פוטנציאל מאוד גבוה לשנות ולקדם את התהליך עבור עצמם.
  • פנימיות שיקומיות – חניכים שאובחנו עם ליקויי למידה או שסובלים מפערים מאוד גדולים בלימודים, ילדים עם חסך רגשי מאוד גדול, אך עדיין כאלה שתהליך ההתפתחות שלהם תקין משולבים בפנימיות שיקומיות.
  • פנימיות טיפוליות – מתאימות עבור ילדים ובני נוער עם תפקוד לקוי במגוון רחב של תחומים, בעלי בעיות נפשיות ורגשיות רבות, כאלה עם בעיות התנהגות הזקוקים למסגרות חינוך מיוחדות.
  • פנימיות פוסט אישפוזיות – מדובר במסגרות המתאימות לבני נוער שעברו אשפוז פסיכיאטרי בעקבות מצבים ובעיות פסיכאטריות, כאלה שעברו טראומה וכדומה. פנימיות אלה קולטות גם אוכלוסיות קצה שמאופיינות בבעיות מאוד מורכבות ובעלות הפרעות התנהגות קיצוניות שלא מצליחות להיקלט בפנימיות טיפוליות.
  • פנימיות חסות נוער – פנימיות אלה מיועדות לבני נוער שעברו תהליכים שלא צלחו בשלל מסגרות חינוכיות. פנימיות אלה משוייכות לרשות חסות הנוער בישראל שהתפקיד שלה הוא להפעיל בין השאר טיפול חוץ ברמת סמכות מאוד גבוהה. הן מתאימות לבני נוער המוגדרים כעבריינים או כאלה עם סטייה חברתית. אותם בני נוער מופנים לפנימיות הללו באמצעות צווי משפט ברוב המקרים.

קיימות מסגרות קיצוניות יותר הנחשבות למסגרות קצה כמו פנימיות המפעילות מרחב מגן נעול, פנימיות המפעילות מרחב קידום סגור, הוסטלים, מעונים משפחתיים בתוך הקהילה ועוד. דרך נוספת לצאת לתהליך של שיקום נקראת משפחות אומנה. זוהי למעשה חלופה טיפולית. ילד או בן נוער שחווה קושי בביתו הפרטי שלו מגיע למשפחה תומכת זרה לפרק זמן קצר או ארוך. מסגרת זו אותו מנהלים הורים, מקבלים לבית שלהם ילדים עם רמת נזקקות גבוהה.

 

לכל שיטה ולכל מסגרת טיפולית יתרונות אל מול חסרונות. לרוב לא הילדים הם אלה שיכולים לבחור את המסגרת שמתאימה להם. יחד עם זאת, בכדי שהילדים ובני הנוער הללו יוכלו להשתקם חשוב להתאים אותם למסגרת הטיפולית המתאימה בליווי טיפול משפחתי צמוד. כמעט בכל מסגרת טיפולית עובד צוות מסור הכולל בתוכו מדריכים, מתנדבים, יועצות סוציאליות, רופאים, פסיכולוגים, פסיכיאטרים, מטפלות באומנות והכל במטרה לאפשר לילדים הללו לקבל שגרה בסיסית ומענה לכל הצרכים שלהם. לקבל את מה שמגיע להם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר