מהי אספנות ספורט ומי מתעסק בתחום הזה?

ניווט מהיר

אולי זה יישמע לכם מעט מצחיק ומשונה, אבל אספנות היא מקצוע לכל דבר ועניין. מקצוע מעניין, מרתק, כזה שאפשר להתפרנס ממנו ואפילו בכבוד. תחום האספנות מתחלק למגוון רחב של תתי תחומים בינהם אספנות עתיקות, אספנות ספורט, אספנות ספרים, אספנות מטבעות, בולים ועוד. הפעם בחרנו לספר לכם על אספנות ספורט. ניתן לחלק את אספני הספורט לשני סוגים עיקריים:

  • חובבי ספורט באופן כללי אשר אוספים כל פריט מרגש, יקר ונדיר בתחום הספורט.
  • חובבי ספורט בתחום אחד ספציפי המתמקדים באיסוף פריטים הקשורים לאותו ענף.

 

אילו פריטים נהוג לאסוף בתחום אספנות הספורט?

האמת היא שמדובר באחד התחומים היותר מרתקים ומעניינים עם מגוון עצום של פריטים. ניתן לאסוף קלפי כדורגל למכירה, כדורי משחק כמו כדורגל, כדורסל, בייסבול וכדורעף, קסדות מיוחדות, דמויות מעולם הכדורסל והכדורגל, צעיפים, כובעים, חולצות משחק של שחקנים ואפילו יש כאלה שאוספים דברים מאוד מיוחדים כמו רכבי ספורט, מוצרים ואביזרים של שחקנים מכל העולם ועוד.

תחום האספנות מאיפה מתחילים?

ובכן, השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול את עצמכם היא האם אתם רוצים לעסוק בתחום האספנות באופן מקצועי או שאולי אתם מחפשים לאוסף פריטים מסוגים שונים רק בשל התחביב. מדובר בשוק שכל הזמן תופס תאוצה ומתרחב עם השנים. הסיבה לכך היא משום שיש מעט מוצרים שיחסית הרבה אנשים חושקים בהם. למשל, בתחום אספנות העתיקות חודרים כל הזמן מוצרים מאפריקה ומהמזרח הרחוק אל תוך השוק האמריקאי והאירופאי. בנוסף, תהליכי שיווק ופרסום ברשת האינטרנט גורמים למוצרי האספנות להתפרסם מהר יותר ואז הם גם נמכרים מהר יותר. ולכן היום קל יותר למצוא מציאה בתחום האספנות הודות לכל אלה.

 

השינוי שהתחום עבר

אם מסתכלים על חומרים מסורתיים שתמיד אנשים היו אוספים כמו מוצרים העשויים מכסף, זהב, קרמיקה, זכוכית ואפילו טקסטיל, לא היו ידוע כי אותם מוצרים יקבלו ערך מהותי ויהיו שווים כל כך הרבה כסף. בחמישים השנה האחרונות החלו לאסוף גם מוצרים העשויים מפלסטיק, נייר, פח, עץ, זכוכית ועוד. הזמנים שבהם אנשים היו אוספים כל מיני פריטים וזה היה נראה מוזר, עברו לגמרי והיום גם אוספים ייחודיים כמו כוסות של יין, מסגרות של תמונות ובובות עבודת יד לא נחשבים ליוצאי דופן.

 

מה כדאי לאסוף, לקנות ולמכור?

ובכן, מדובר בשוק שכל הזמן נמצא תחת שינוי והתהוות. זה ממש כמו לשאול איפה וכמה להשקיע בבורסה. חשוב להבין כי שוק האספנות כאן בישראל מגיב בהתאם למה שקורה בעולם, עם דגש על שווקי האספנות, הקנייה והמכירה בארצות הברית וגם באירופה. לכן, אפשר לאמוד אילו תחומים נחשבים ליותר רווחיים ולהבין אילו פריטים באילו תחומים הופכים פופולאריים יותר, בהשוואה לאחרים. מומחים טוענים כי ניתן לבצע סוג של הערכה לגבי אילו פריטים יהיו פופולארים לקניה ומכירה בעתיד משום שהדגמים הבסיסיים עוברים שינוי מאוד מהיר. יחד עם זאת, גם בתקופה שלנו, ניתן לרכוש מוצרים במחיר יחסית נמוך ותוך כמה שנים להנות מעלייה אדירה במחיר. המושג הזה בעולם האספנות נקרא ”הבשלה“. אז אותם פריטים הופכים נדירים ממש.

 

מי מוגדר אספן או מה מוגדר אוסף?

כבר משחר ההיסטוריה האנושית האדם היה אגרן ואספן. כל אחד מגדיר אספנות באופן שונה ויש כאלה שטוענים שאפילו ארבעה פריטים מספיקים כדי להגדיר משהו בתור אוסף או אדם בתור אספן. כל אוסף שונה בתכלית במהות שלו. ההגדרה של פריטים אספניים היא ”חפצים מכל תחום שהוא, בעלי ערך כספי ו/או סנטמנטלי שקבוצה של אנשים תהיה מעוניינת בהם ותשקיע זמן, כסף או מאמצים לאתרו ולרכשו“.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר