משכנתא הפוכה – האם היא שווה את המחיר?

ניווט מהיר

אנשים מעל גיל 60 בישראל, שהם בעלים של דירה אחת, או יותר, זכאים לפי החוק בישראל לנטילת משכנתא הפוכה. לפעמים לצורך קבלת כסף מזומן לצרכים שונים, או כדי לעזור לילדים, כדי להתפנק לאורך הפנסיה, או כדי לקנות רכב חדש ואולי לצאת לטיול. בכל מקרה, כאשר עולה הצורך בהוצאה כספית גדולה, לא תמיד קיים הסכום הנדרש בצורת כסף נזיל. במקרים כאלה, ניתן למשכן את הדירה בתמורה להלוואה גדולה, אותה אפשר להחזיר בתנאים מאוד נוחים. אבל מה המחיר של משכנתא הפוכה והאם זה משתלם?

 

למה זה נקרא משכנתא הפוכה?

משכנתא רגילה היא הלוואה שלוקחים כדי לקנות איתה דירה, עם או בלי שירותי יעוץ משכנתא. את ההלוואה מחזירים לבנק לאורך תקופה ארוכה, עד שמסיימים להחזיר לבנק את כל הסכום.

לעומת זאת, משכנתא הפוכה, כשמה כן היא. אתם לוקחים מהבנק הלוואה, אבל כבר יש לכם דירה ולכן, הדירה שלכם הופכת להיות הערבון עבור החזר ההלוואה. הלוואה מסוג זה נקראת הלוואת בלון, שכן הריבית בהלוואות כאלה נוטה להתנפח עם הזמן, בניגוד להלוואה רגילה, שבמסגרתה הריבית דווקא יורדת עם הזמן.

לבסוף, אם ההלוואה לא שולמה במלואה, עד שהמלווים איבדו את יכולת ההחזר שלהם, הבנק יכול למכור את הדירה כדי לקבל בחזרה את מה שחייבים לו. אם נשאר משהו לאחר מכירת הדירה והחזר סכום ההלוואה, הכסף הנותר מוחזר לבעלי הדירה, או ליורשים שלהם.

בעד משכנתא הפוכה

כמעט תמיד עדיף להימנע מלקיחת הלוואות – אם יש לכם אפשרות כזו. מנגד, רוב האנשים שלוקחים הלוואות עושים זאת כי הם מרגישים שאין להם אפשרות אחרת. גם עם משכנתא הפוכה זה בדרך כלל המצב. אנשים שלוקחים משכנתא הפוכה לרוב מאמינים כי זו הדרך המתאימה להם ביותר להשיג מטרות שונות, על ידי שיעבוד הנכס וקבלת כסף מזומן תמורתו.

חשוב לציין כי המלווים יכולים להשאיר לגור בנכס לאורך תקופת ההלוואה וזו אחת האטרקציות הגדולות בסוג זה של הלוואה. אבל זוהי גם הלוואה לכל מטרה. כלומר – אף אחד לא מציב לכם תנאים לגבי האופן שבו תשתמשו בכסף, תוכלו להשתמש בכסף כדי לסגור חובות או לרכוש דירה להשקעה. אתם גם לא חייבים להחזיר את הסכום באמצעות החזרים חודשיים קבועים. אתם אפילו לא חייבים לעשות ביטוח חיים, כמו שחייבים לעשות כשלוקחים משכנתא.

 

נגד משכנתא הפוכה

למרות האמור מעלה, חשוב להבין כי הלוואת משכנתא הפוכה מגיעה עם ריבית גבוהה יותר מריבית משכנתא רגילה ואילו הריבית של הלוואת משכנתא הפוכה רק הולכת וגדלה עם הזמן.

המשמעות היא, שסכום ההלוואה הולך וגדל עם הזמן, במיוחד אם החלטתם שלא לשלם החזרים חודשיים. במקרים רבים, לאחר תשלום ההלוואה נותר סכום קטן מאוד מהשווי המקורי של הנכס והיורשים נותרים בידיים ריקות.

משום כך, רבים ממליצים לבדוק אפשרויות אחרות, כמו למשל למכור את הדירה ולעבור לגור בשכירות, או למצוא קונה לדירה, שיאפשר לכם להמשיך לגור בה בשכירות.

בכל מקרה, חשוב לבדוק את כל האפשרויות לפני קבלת החלטה, כדי להבטיח שאתם עושים את הצעד הנכון והמשתלם ביותר עבור עצמכם ועבור הילדים שלכם.

 

לסיכום

לקיחת משכנתא הפוכה נעשית לעיתים קרובות מתוך תחושה של חוסר ברירה. במקרים כאלה במיוחד, קל להיכנע לתכתיבים של הבנק ולהפסיד כסף.

לכן חשוב להגיע לבנק בליווי יועץ משכנתאות, שיעזור לכם לקבל הלוואה בתנאים טובים, ישמור על האינטרסים שלכם, יבטיח שאתם מבינים בדיוק למה אתם נכנסים ולא פחות חשוב – שאתם יודעים גם איך לסיים את התהליך באופן המשתלם לכם ביותר.

לקבלת מידע נוסף, ייעוץ והכוונה – צרו איתנו קשר!

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר