פרויקט מחקר – איך לוקחים אותו צעד אחד קדימה?

ניווט מהיר

מחקרים נעשים בכל העולם וכמעט בכל תחום. מחקרים מדעיים נבדלים אחד מהשני באיכות שלהם, בהיקף שלהם וגם בתוצאות שמתקבלות ומאפשרות בעצם לקבל מסקנות. למעשה, מדובר באחד התחומים הכי מורכבים ומאתגרים שקיימים כאשר קיימים סוגים שונים של מחקרים ביניהם מחקרים אנליטיים החוקרים את השוק, מחקרים כמותיים, מחקרים איכותניים ועוד. לכל פרויקט מחקר יש את השלבים שלו, את המאפיינים שלו ואת התהליכים שהוא צריך לעבור. יחד עם זאת, כמעט כל אחד שמסיים תואר באוניברסיטה, צריך לעשות סוג של מחקר. גם אתם יכולים לבצע מחקר בתחום שבו אתם עוסקים או שמעניין אתכם.

 

איך עושים את זה?

בשלב הראשון של כל פרויקט מחקר אתם צריכים להגדיר לעצמכם מטרות ולהבין מה בדיוק אתם מחפשים למצוא במחקר שלכם. את המסקנות הללו תוכלו להסיק לפי התחום שבו המחקר עוסק. כלומר יש הבדל בין מחקר מילות מפתח בגוגל בתחום מסוים במטרה לבנות אסטרטגיית תוכן לבין מחקר שוק לגבי כדאיות לרכישת עסק או נכס נדלנ“י. למשל בבלוג go-next.co.il תוכלו להתרשם ממגוון של תכנים, מאמרים ומחקרים בתחומים מרתקים כמו טכנולוגיה, דיגיטל, כלכלה מתקדמת, חדשנות בבניה, לייף סטייל, רפואה פורצת דרך ועוד.

 

בונים קבוצות מחקר

אחרי שהבנתם בגדול מה המטרות שלכם, אתם צריכים להבין את מי אתם חוקרים. לצורך הדוגמא, אם אני רוצה לחקור אילו חוגים יתאימו לקהילה שבה אני גרה כדי לקדם קשרים חברתיים, לשפר את החינוך במקום ולבנות חיי קהילה עשירה יותר, אני צריכה לפרק את הקהילה שלי לקבוצות ביניהן:

  • נשים
  • נשים אחרי לידה
  • נשים בהריון
  • גברים
  • קשישים
  • פעוטות
  • ילדים
  • בני נוער

 

את הקבוצות האלה אני צריכה לפרק עוד יותר לפי קבוצות גיל ואז לפי תחומי עניין. יש כמובן כל מיני דרכים לחקור את הנושא, ואם למשל נחליט לקחת כל קבוצה כזו ולחלק אותה לתת קבוצה לפי גילאים ולהעביר בשכונה סקר שוק דרך קבוצת הווטצא‘אפ השכונתית, נוכל לקבל אינדיקציה די טובה בהתאם לכמות האנשים שיש בכל קבוצה. זו רק דוגמא אחת מתוך אינספור דרכים לקדם מחקר. כאמור, אפשר לעשות מחקר בכל תחום, בכל נושא ולקדם אותו, בקטן או בגדול.

הסקת מסקנות

לאחר שיש לי את כל הנתונים האפשריים, את המספרים, הסטטיסטיקות, צריך לגבש מהמחקר שעשינו מסקנות ולסכם אותן. בשלבים הבאים ניתן כמובן יהיה לקחת את המחקר צעד אחד קדימה וממש לממש את המסקנות אליהן הגענו באופן המתאים. אם נתייחס לדוגמא שנתנו עם הקהילתיות והחוגים, נבין שלפי תחומי העניין של הקבוצות שלנו, נוכל להציע ביישוב חוגים, הרצאות, סדנאות שבעצם מתאימים לאותם תחומי עניין ואז ההיענות תהיה גבוהה יותר. לעומת זאת, אם לא נבצע שום מחקר, נכניס כל מיני תכנים לתוך השכונה, בלי שביררנו מי האנשים שגרים בה ומה מעניין אותם, סביר להניח שאחוזי ההיענות יהיו נמוכים וגם רמת שביעות הרצון של התושבים מאותן פעילויות. זו החשיבות של תהליך הסקת מסקנות אחרי שעברנו כמובן את כל שלבי המחקר שלנו.

 

חשיבות של מחקרים

מחקרים מאפשרים לנו להתקדם, לשנות דברים שקיימים ותקועים, הם תורמים רבות לגמישות מחשבתית ומאפשרים לאנשים להסיק מסקנות מכל מיני כיוונים. מחקרים מאפשרים גם לקדם תהליכים טכנולוגיים בתחומים כל כך משמעותיים כמו רפואה למשל. מחקרים מונעים מאיתנו מלהישאר במקום, איפה שהיינו לפני כן ופשוט מחזקים תהליכים מסוימים. באמצעות מחקרים בסיסיים שלא לקוחים זמן רב אנחנו יכולים לייעל תהליכים, לחסוך זמן ואפילו כסף.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר