גיל ההתבגרות – מה עובר על הילדים של היום?

ניווט מהיר

גיל ההתבגרות היא תקופה שמלווה בשינויים הורמונליים ופיזיולוגיים רבים. כ-8% מבני הנוער סובלים מדיכאון – מחלה שהוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגפה של ממש. בשל העובדה שהיום לרוב בני הנוער יש מכשיר סמרטפון, זאת בשונה מבעבר, התקופה הזו שהיא גם ככה מסעירה אותם מבחינה רגשית, קוגנטיבית ופיזית, תקופה שבה הם מגבשים את הזהות העצמית שלהם העניין יכול להקשות אפילו יותר.

 

אנו עדים חדשות לבקרים על מקרי חרם של בני נוער כתוצאה משימוש ברשתות חברתיות ואפליקציית הוואצ‘אפ. השאלה שאנחנו ההורים צריכים לשאול את עצמנו היא איך אנחנו יודעים אם מדובר בסתם ”דיכי“ המאפיין את גיל ההתבגרות לבין דיכאון קליני ממש שצריך להדליק נורה אדומה ומחייב טיפול פסיכולוגי.

 

אז מתי זה "רק" גיל ההתבגרות ומתי לא?

כולנו מכירים את התחושה הזו של דכדוך, עצבות, קושי. כשמדובר בדיכאון קליני, העוצמות הן הרבה יותר גבוהות והן גם נמשכות הרבה יותר זמן. יש 3 מאפיינים עיקריים בדיכאון.

  1. מאפיינים רגשיים – עצבות, דכדוך, מצב רוח ירוד
  2. מאפיינים פיזים – חוסר שינה, חוסר תיאבון וחוסר שקט
  3. סימנים קוגנטיביים – מחשבות, חרדה מכישלון, פסימיות יתר, רגישות לביקורת

יש כמה סוגים עיקריים לדיכאון. הסוג הראשון הוא הדיכאון הקליני המז‘ורי והוא העוצמתי ביותר. ניתן לאבחן אותו אחרי שבועיים בהם בן או בת הנוער סובלים מהתסמינים שתיארנו לעיל. הסוג השני נקרא דיסתמיה – סימנים באופן מתון אך לאורך זמן רב יותר של לפחות שנה. הסוג השלישי הוא דיכאון ביפולרי שבעצם משלב תקופות של דיכאון לצד תקופות של מאניה. אצל בני נוער, רובם יסבלו מהסוג הראשון.

 

מכיון ויש בגיל ההתבגרות המון שינויים שבני הנוער חווים אותם, זה יכול להוביל די בקלות להיווצרות של דיכאון.

 

איך מטפלים?

טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי יכול בהחלט לסייע ולהקל משמעותית על בני נוער.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר