המשמעות של ערכי psa

ניווט מהיר

רוב האנשים יודעים, בעיקר מגיל מסוים כי עליהם להיות במעקב בקשר לבריאות הפיזית והנפשית שלהם. ככל שנקבע יותר מידע, נהיה יותר מודעות לתוצאות הבדיקות שאנו עושים ונהיה במעקב רציף וקבוע בהתאם לגיל, למצב הפיזי והנפשי שלנו לצד הרקע הגנטי המלווה אותנו, נוכל גם להישאר רגועים וגם לדעת אם קיים מצב הדורש בירור רפואי מעמיק יותר. אחת הבדיקות הנפוצות אצל גברים מעל גיל 40 נקראית בדיקת PSA. אבל מה אומרים ערכי psa?

 

 

מה אומרת הבדיקה?

למעשה, הבדיקה מציגה ערכים שעל פיהם נדע אם צריך להמשיך בבירור מעמיק יותר לגבי גידול בערמונית באמצעות בדיקה נוספת הנקראית ביופסיה ערמונית. גברים רבים שואלים את עצמכם את השאלה לגבי בדיקת ה- PSA ותוהים מה אומרים הערכים עצמם ומה הם בודקים. כדי שניתן יהיה להעמיק בנושא, חשוב להבין כי הערמונית היא בלוטה שיש רק אצל גברים והתפקיד העיקרי שלהם הוא להפריש חלק מנוזל הזרע. כלומר, יש לה חשיבות מאוד גבוה בכל מה שקשור לפריון וכניסה להריון. מעבר לתפקיד הזה שצויין, לבלוטת הערמונית אין יותר מדי תפקידים והיא אפילו גורמת להמון בעיות ככל שעולים בגיל כמו למשל הפרעות בזמן מתן שתן, דלקות, זיהומים, חסימות של השופכה וכאמור, עלול להיווצר שם גידול שפיר או ממאיר.

 

הסבר מעמיק על הערכים עצמם

כאמור, לבדיקה PSA יש חשיבות משום שבאמצעות הערכים שלה ניתן להבין האם יש צורך בהמשך בירור רפואי מעמיק יותר ולשלוח את המטופל לבצע בדיקות נוספות. מדובר בבדיקת דם מאוד פשוטה, כמו כל בדיקה אחרת שבעצם בודקת את רמת החלבון שהבלוטה מפרישה.

כדאי לדעת שהחלבון עצמו מיוצר, אך ורק על ידי פעילות של תאים הנמצאים בבלוטת הערמונית, בין אם מדובר בתאים בריאים, ובין אם מדובר בתאים סרטניים. לכן, גם אם מתגלים בבדיקה ערכי חלבון הנחשבים למעל הממוצע, זה ממש לא תמיד אומר כי יש גידול וזו הסיבה שצריך להמשיך בבדיקות.

מתי צריך לבצע בדיקת PSA?

מנתונים של מחקרים עולה כי אצל גברים אשר עברו את הבדיקה, הצליחו למנוע תמותה כתוצאה מהיווצרות של סרטן הערמונית. זו הסיבה, שגברים שהגיעו לגיל 50 או גברים שהגיעו לגיל 45 ויש להם רקע גנטי שקשור למחלה, או גברים שיש להם את הגן של סרטן השד, צריכים לעבור בדיקת PSA. בנוסף לבדיקה זו אותה מבצעים כאמור במעבדה, יש לעבור בדיקה נוספת אצל אורולוג מומחה.

 

התגלו אצלי ערכים גבוהים של PSA מה הלאה?

מאוד חשוב לדעת כי לא קיים סף שאומר כי ניתן לשלול באופן מוחלט סרטן הערמונית. לעתים, גם גברים עם ערכי PSA שנמוכים מ- 1 נ“ג/מ“ל, יש סיכוי לחלות במחלה. במידה והערכים אכן גבוהים, מתחילים לנסות להבין מדוע בכל מיני בדיקות נוספות כמו בדיקת ביוספיה של הערמונית. האורולוג ייקח בחשבון את הגיל של המטופל, את ההיסטוריה הרפואית שלו, מצבו הפיזי, האם הוא כבר עבר בדיקת ביופסיה, האם לאורך השנים ערכי ה- PSA עולים, האם הבלוטה שלו מוגדלת ואם כן לאיזה גודל, האם הוא נוטל תרופות ועוד. קיימת בדיקת נוספתת שמאפשר לאורולוג לקבל החלטה האם מומלץ או לא מומלץ לבצע ביופסיה והיא בעצם מבטאת את היחסים בין ריכוזי ה- PSA החופשי שיש בדם לבין הריכוז הנמצא בחלבון עצמו. ככל שהיחסים גבוהים יותר, סביר להניח כי מדובר בגידול שפיר ולא בגידול ממאיר. יחד עם זאת, גם אם מתגלה גידול ממאיר, היום הטכנולוגיה מאפשרת מגוון שיטות טיפול מתקדמות עם אחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר