סרטן הערמונית – עובדות חשובות ודרכי טיפול

ניווט מהיר

סרטן הערמונית הוא הגידול הנפוץ ביותר בקרב גברים החיים בעולם המערבי. מדי שנה מתגלים למעלה מ-2,000 חולים חדשים במחלה. שליש מהגברים החולים מעל גיל 50 והשאר מעל גיל 80. הגידול יכול לבוא לידי ביטוי מהגדלה של הערמונית, הנחשבת לתופעה שכיחה מאוד. תופעה זו מאופיינת בזרם שתן חלש ותכיפות במתן שתן. אולם, לעיתים, אין שום תסמין המעיד על הגדלה שפירה של הערמונית.

סרטן הערמונית

אילו בדיקות שוללות או מאששות את המחלה?

כדי לשלול או לאשש את המחלה מומלץ להגיע לביקור אצל אורולוג מומלץ במרכז או באזור אחר בו אתם גרים. הסימן הראשוני המעלה חשד לגבי סרטן בערמונית הוא תוצאות בדיקת PSA. מדובר בחלבון המיוצר בבלוטה. התוצאות ניתנות בבדיקת דם פשוטה. רמות גבוהות של PSA מעידות לעיתים על תהליכים סרטניים בערמונית, אך לא בהכרח. גם צילומי דימות ובדיקה ידנית של אורולוג מומחה יכולים לסייע בזיהוי המחלה.

בדיקה נוספת שחייבים לעבור בשלבים מתקדמים יותר של הבירור היא ביופסיה של הערמונית. זו הבדיקה היחידה שיכולה לאבחן את המחלה בצורה שהיא חד משמעית. הבדיקה מתבצעת דרך הרקטום, ובה האורולוג לוקח רקמה תאית, שנבדקת תחת מיקרוסקופ.
כיום, ניתן לבצע ביופסיה מתקדמת הנקראת ביופסיית פיוז‘ן, אשר נעשית על גבי בדיקת MRI שעושים לפני כן. בדיקה זו מסייעת להבין באופן מדויק מאוד לגבי מצב הגידול, סוג הגידול וקצב הגדילה וההתפשטות שלו.

איך מטפלים שמתגלה סרטן בערמונית?

הטיפול תלוי בגילו של המטופל ובאופי הגידול. ניתן לטפל באופן המכונה ”השגחה אקטיבית“, המאופיינת בביקורים סדירים אצל אורולוג וביצוע בדיקות שגרתיות. ניתן גם לטפל באופן פעיל יותר על ידי קרינה חיצונית, קרינה פנימית, הקפאה של הערמונית, באמצעות טיפולים ביולוגיים או ניתוח.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:
סרטן הערמונית

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר