דחיינות

ניווט מהיר

דחיינות, כשמה כן היא, היא תכונה שגורמת לאנשים לדחות משימות או מטלות בצורה כרונית ולא לבצע אותן בזמן המתאים או במהלך פרק הזמן שבו נדרש לבצע אותן. בעבר ולפני שהוטבע בחברה המושג דחיינות היה מתפרש חוסר הביצוע בעצלנות או חוסר יכולת להבין מה חשוב יותר או פחות אך כיום כבר מובן היטב שבדרך כלל אין הגורם הוא חוסר יכולת להבין או לבצע אלא פשוט דחייה של הביצוע למועד מאוחר יותר. אחת מתופעות הלוואי של הדחיינות היא ביצוע משימות ברגע האחרון ובלחץ של זמן, מה שהופך את הסיטואציה כולה ללחוצה ולסדר היום להיות עמוס ומתוח. כיום כאמור לתופעה יש שם וכדאי לדעת עליה על מנת לדעת להתמודד איתה כראוי. אמנם בחיי היומיום אפשר להתמודד איתה אבל יש פעמים או הזדמנויות שבהן היא עלולה להפריע או לעכב התקדמות חשובה.

 

במה מפריע הדחיינות בחיי היומיום?

ברגע שדוחים את הביצוע של משימה או מטלה הרי שדוחים את מועד הסיום שלה. יתכן ויש מי שמחכה לה על מנת לקחת עליו את המשך המשימה וגם יכול להיות שמדובר בדיווח שמישהו ממתין לו. יש מי שאומר התכונה של דחיינות לא יכולה ללכת יד ביד עם תכונת פרפקציוניזם, שכן מי שדוחה משימות ולא מבצע אותן מיד לא יוכל להמשיך הלאה, להראות דף משימות נקי וחלק ותמיד יהיה בפיגור מבחינת לוחות הזמנים. במידה ומדובר באדם שמנהל משפחה ומשק בית הרי שהוא עלול לדחות ביצוע תשלומים או קניות חשובות וכך רשימת המשימות שלו עלולה להתארך ולהתארך עד שיהיה קשה לו גם להשלים את כל מה שמוטל עליו וגם יתכן מצב שבו יהיו אנשים אחרים מהמעגלים שסביבו שימתינו לשמוע ממנו על סיום משימה זו או אחרת. במילים אחרות, דחיית ביצוע משימה עלול לעכב את המשך הביצוע שלה על ידי מישהו אחר ולפעמים זה יוצר מצב לא הוגן.

 

איך מטפלים בדחיינות?

השלב הראשון בטיפול בדחיינות, בדיוק כמו בטיפול בכל עניין אחר יהיה בהבנה שהדחיינות קיימת וצריך לטפל בה. לא תמיד האדם שלוקה בדחיינות מבין את המשמעות שלה ולכן מבחינתו אין שום בעיה. צריך לעזור לו להבין שיש משמעות והשלכות לדחיית מועד ביצוע המשימות שלו, בין אם מדובר על השלכות על החיים הפרטיים שלו ובין אם מדובר בהשלכות שקשורות לאנשים אחרים וליכולת (או חוסר יכולת) שלהם להשלים משימות בשל העיכוב המדובר. השלב הבא יהיה מציאת הדרכים והפתרונות עבורו איך להפסיק לנהוג בדחיינות, איך לטפל בדחיינות ואיך לסדר עבור עצמו את לוח הזמנים או סדר היום כך שכל משימה תטופל ותבוצע כמו שצריך, עד תום, במסגרת לוח הזמנים הדרוש לה וללא עיכובים מיותרים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר