האם רישום משטרתי נמחק אוטומטית?

ניווט מהיר

לא רבים יודעים זאת אבל ישנם מספר סוגים של רישומים במשטרת ישראל כאשר האחד הוא רישום פלילי והשני הוא רישום משטרתי כאשר הם יחסית שונים במהות שלהם. במהלך חיינו אנו נתקלים ברישומים הללו אך ורק בפעמים אנו מגיעים לארגון בעל יכולת התבוננות ברישומי המשטרה, והם מסתכלים על הרישום על פי הצרכים שלהם. בפועל, עבור האדם הסביר הרישום הפלילי או המשטרתי אינם משפיעים יותר מידי על חיי היום יום אלא אם כן אותו אדם נפגש שוב עם המשטרה וכמובן שיש השלכות אחרות כמו חוסר היכולת להתמודד לתפקיד ציבורי כאשר לאדם יש רישום פלילי. ראשית נעשה סדר מהו רישום פלילי ומהו רישום משטרתי ומה השוני בין השניים. רישום פלילי הינו המידע עבור הרשעות של אדם מסויים כאשר המרשם מכיל מידע אודות העבירה אותה ביצע האדם, בית המשפט בו הורשע, תאריך ההרשעה וכמובן מהו העונש שנגזר על אותו אדם.

 

את הרישום הפלילי לא ניתן לבטל אלא אם הוגשה בקשה לנשיא המדינה, והוא לאחר בדיקת הנושא מול היועץ המשפטי לממשלה ועוד גורמים אחרים יכול לבטל את הרישום הפלילי. מאידך, רישום משטרתי מכיל פרטים אודות כל הליך הנמצא או היה בעבר בבדיקה של המשטרה. כלומר, במידה והיה תיק נגדכם במשטרה שנסגר כתוצאה מחוסר ראיות או כתוצאה מחוסר עניין לציבור, הוא ישאיר רישום פלילי במאגר המידע המשטרתי. מעבר לכך, תיקים שנמצאים עדיין תחת בדיקה או חקירה של המשטרה גם הם יופיעו ברישום המשטרתי. לעומת זאת, תיקים שנסגרו כתוצאה מחוסר אשמה לא יופיעו כלל ברישום זה ולא יהיה תיעוד על אותו תיק ברישום משטרתי. בניגוד לרישום פלילי, את הרישום הזה ניתן למחוק בצורה הרבה יותר פשוטה ועל כל נפרט בהמשך.

 

כיצד ניתן למחוק רישום משטרתי?

רישום זה ניתן למחוק בעזרת פרוצדורה יחסית פשוטה במגוון שיטות, ראשית נסביר כי את ההליך הזה תוכלו לעשות בעצמכם או תוכלו לעשות בעזרת עורך דין המתמחה במחיקת רישום משטרתי. עוד נציין כי במידה ולא תעשו כלום, הרישום ישאר במערכת ולא ימחק בצורה אוטומטית ברוב המקרים ולכן יש לפעול בצורה אקטיבית בכדי למחוק אותו. במקרים מסויימים, אשר מצויינים בחוק, רישום זה כן ימחק בצורה אוטומטית אך מדובר במקרים בודדים ולכן ברוב המקרים נצטרך לדאוג למחיקת הרישום בעצמנו. ניתן למחוק את רישום זה בשתי דרכים מרכזיות כאשר האחת היא הגשת בקשה שישנו את סיבת סגירת התיק לחוסר אשמה. קודם לכן ציינו שכאשר תיק נסגר מחוסר אשמה אין לו כל רישום ולכן גם כאן, אם תשונה הסיבה בגינה נסגר התיק ימחק לו הרישום המשטרתי. במידה והבקשה לשינוי סיבת סגירת התיק לא צלחה נוכל לנסות אפיק נוסף של מחיקת הרישום הפלילי וזאת על ידי הגשת בקשה למשטרת ישראל למחיקת הרישום.

 

 

בקשה כזו, מומלץ להגיש באמצעות עורך דין שמתמצה בנושא שכן ככל שהבקשה תהיה יותר מפורטת ויותר מקצועית ומנומקת מבחינה משפטית כך הסיכוי שימחק הרישום שלכם הינו גדול יותר. למשל, במידה ובעבר היה נגדכם תיק במסגרתו הואשמתם בעבירה כמו בעילה אסורה בהסכמה והתיק נסגר כתוצאה מחוסר ראיות, תוכלו להגיש בקשה למחיקת הרישום בעניינכם. במידה ויש לכם עדיין תיק פתוח ואתם רוצים שהרישום הפלילי שלו ימחק תצטרכו לפנות באופן ישיר ליחידה שחוקרת את המקרה שלכם, כאשר במסגרת הבקשה תצטרכו לבקש מן היחידה לזרז את החקירה כדי שהתיק יוכל להיסגר והרישום הפלילי להימחק בהתאם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר