תרופות אופיאטיות

ניווט מהיר

תרופה ממלאה תפקיד חשוב בחיים שלנו. תרופות מאפשרות לטפל בגורמי מחלה ולרפא אותה. הן מאפשרות לנו להתגבר על כאבים ולחיות ללא סבל. תרופות אופיאטיות הן משפחה משמעותית בעולם משככי הכאב. כאשר אדם סובל בגין טיפול מורכב שעליו לעבור, כאשר הוא כאוב בגין פציעה – משככי כאב יכולים להקל על ההתמודדות ולאפשר לו לנהל את סדר היום שלו בצורה סבירה יותר בצל המחלה או התופעה הבריאותית.

תרופות אופיאטיות: מינון וציות להנחיות

חשוב לציין כי תרופות אופיאטיות משפיעות לטובה על מטופלים ואכן מפחיתות את הכאבים. אך אליה וקוץ בה, הן עלולות גם לגרום לתופעות לוואי, וגרוע מכך – לגרום לתלות בחומר. כי תרופות אופיאטיות גורמות במקרים רבים לתלות של המטופל בתרופה. דבר שעלול להוביל להתמכרות של ממש ולנזק מהותי.

תרופה, חומר פעיל והשפעה

בכל תרופה יש חומר פעיל משמעותי שהוא זה שגורם להשפעה של התרופה בגוף. כאשר מדובר על משככי כאבים יש בתרופה רכיב שגורם לכאב להיות מורגש פחות או לא להיות מורגש בכלל, וכך לאפשר לחולה לחיות בטוב למרות המחלה או הפציעה שהוא סובל ממנה. אך יחד עם זאת החומר הפעיל יוצר השפעה שעלולה להוביל להתמכרות. כלומר, החומר יוצר השפעה כזו שהגוף ממשיך לבקש אותה. במצב של התמכרות אדם שנוטל תרופות אופיאטיות עשוי לחוש כי הגוף שלו מושך אותו ליטול את התרופות, ונטילת התרופה היא מרפא ומזור עבורו. למרות שהוא אולי כבר לא סובל מכאבים ונוטל תרופות במינון מוגבר, דבר שעלול להזיק לו.

כיצד ניתן להיגמל מנטילת תרופות?

כאמור, חשוב מאוד ליטול תרופות באחריות ובהתאם להנחיות רופא, לא לחרוג מהמינון הרצוי ולהקפיד על צריכה תואמת להנחיות. בנוסף יש להימנע מצריכה ממושכת של תרופה לפרק זמן ארוך מידי. כי כאשר הגף מתרגל למשכך כאב הוא מתקשה להפסיק את הצריכה שלו. במידה ואתם נוטלים תרופה והנכם חשים כי אתם תלויים בתרופה יתר על המידה – כדאי לערוך בירור אצל הרופא ולבדוק האם אתם צורכים תרופה שמועילה לכם, או שמא התרופה עלולה להזיק ולפגוע בכם בגין צריכה מוגברת והיווצרות תלות.

מכון גמילה במקרי התמכרות

אם הנכם סבורים שנוצרה התמכרות, אם אתם מגלים שצריכת התרופה נמשכת למרות שהכאב נפתר, אם אתם סבורים שגופכם מוביל אתכם או את בן המשפחה שלכם לצרוך את התרופה בגין תלות – חשוב מאוד לברר על גמילה מסמים. במכוני גמילה מקצועיים מציעים תהליכי גמילה יעילים להתמכרויות מסוגים שונים. בין היתר ניתן ליהנות מתהליך גמילה של תרופות אופיאטיות. אמנם צריכת התרופה התחילה בגין סיבה ממשית ולא הייתה כל כוונה להתמכר לסמים או לחומרים אסורים, אך ברגע שאין לאדם את היכולת לבחור ולהימנע מנטילת התרופה, עליו לקחת אחריות ולפנות לבירור מקצועי. כדי לנקות את גופו מהחומר ולחזור לחיים מאוזנים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר