טיפול טבעי בסרטן – למי זה מתאים והאם זה יעיל?

ניווט מהיר

בעשרים השנים האחרונות חל שינוי מהותי בתפיסה לגבי ריפוי מחלות כרוניות דוגמת מחלת הסרטן. החלו לשלב טיפולים משלימים מסוגים שונים המכונים גם טיפולים מתחום הרפואה המשלימה, רפואה אינטגרטיבית או טיפול טבעי בסרטן. חשוב לזכור שמדובר בטיפולים שהתווספו לרפואה הקונבנציונלית בה המטופלים עוברים טיפולי הקרנות, כימותרפיה, נטילת הורמונים ועוד. טיפולים אלטרנטיביים הוכחו כמסייעים לשפר את הטיפולים הקונבנציונליים, עוזרים למטופלים להתמודד עם תופעות הלוואי הקשות שנלוות אליהן ואף לעתים מקצרות משמעותית את זמן הטיפול.

 

מאיפה מתחילים?

כאמור, רוב החולים ישתמשו בשיטות מתחום הרפואה האלטרנטיבית ואפילו יפנו לייעוץ של מרפאה טבעית להתאמת טיפול ספציפי, זאת במקביל לטיפולים הקונבנציונליים. במקרים מסוימים הטיפולים המשלימים האלטרנטיביים יינתנו בתור טיפול בודד ללא כל טיפול מקביל. למי זה מתאים?

 1. לחולים שעברו טיפולים קונבנציונלים ואלו נכשלו.
 2. לחולים שלא נמצאו להם טיפולים נוספים אחרים המתאימים להם.
 3. לחולים שהמחלה אצלם במצב מתקדם, המערכת החיסונית חלשה מאוד ומצבם הפיזי והנפשי ירוד.
 4. לחולים המסרבים לעבור טיפולים קונבנציונליים כמו הקרנות או טיפולים בכימותרפיה מסיבות אישיות.

 

באיזה שלב נהוג לשלב את הטיפול האלטרנטיבי למחלת הסרטן?

לרוב, מומלץ לשלב את הטיפול כבר עם אבחון המחלה ואין זה משנה אם היא נמצאת בשלבים ההתחלתיים או המתקדמים שלה. גם אם המחלה שולחת גרורות כדאי לשלב את הטיפול. במצבים בהם מדובר במחלה שאובחנה בשלבים ההתחלתיים שלה, המטרת של הטיפולים המשלימים והאלטרנטיביים היא קודם כל להפחית את הסיכוי שהמחלה תתפתח. במצבים בהם מדובר במחלה שאובחנה בשלבים מתקדמים או מחלה שכבר שלחה גרורות, מטרת הטיפולים היא להעלות את סיכויי ההישרדות.

סוגי טיפולים אלטרנטיביים ומשלימים למלחמה במחלת הסרטן

 • היפרתרמיה – טיפול המתבצע בגלי חום. שיטה זו מסייעת לפגוע בתאי הסרטן הפעילים, אבל מבלי לפגוע בתאים הבריאים. התהליך אינו גורם לכאבים או תסמינים.
 • עירוי של ויטמין C- ויטמין C הניתן בריכוזים גבוהים בעירוי נחשב לחומר פעיל נגד סרטן ותורם לחיזוק המערכת החיסונית, תורם להתמודדות עם תופעות הלוואי הנגרמות כתוצאה מטיפולים כמו הקרנות וטיפולי כימותרפיה.
 • טיפול באמצעות תזונה מאוזנת – יש סוגי מזון מסוימים המסייעים להפחית תהליכים סרטניים, זאת לעומת מאכלים הגורמים להאצת מחלת הסרטן. חשוב להתייעץ עם מומחה לתזונה כזו.
 • אורח חיים בריא יותר- זה הזמן להפסיק לעשן, להפחית ואף להפסיק לגמרי את צריכת האלכוהול, להקפיד לבצע פעילות גופנית סדירה בהתאם להנחיות הרפואיות והיכולות שלכם ולנסות לשמור על משקל גוף תקין ומאוזן.
 • טיפולים המאזנים בין הגוף לבין הנפש – מחקרים רבים מראים כי לחץ וסטרס מוגברים מובילים לפגיעה משמעותית במערכת החיסונית ומונעים מהגוף להתמודד עם המחלה בצורה אופטימלית. מומלץ לשלב טיפולים להפחתת סטרס כמו דמיון מודרך, יוגה, צ‘י קונג, תרגול מדיטציה, ביופידבק ועוד.
 • צמחי מרפא – עשרות אולי מאות צמחי מחקרים נחקרו במהלך השנים ונמצאו כיעילים נגד סוגים שונים של המחלה. למשל, צמח ה- Barbara Scutellaria מסייע בהשמדת תאים סרטניים ומעודד מוות שלהם תוך עיכוב תהליך ההמרה של התאים הרגילים לסרטניים. צמח נוסף מועיל נגד המחלה נקרא Moringa oleifera. עץ טרופי הגדל באסיה ואפריקה והוא עשיר ברכיבים פעילים חיוניים המסייעים בהמתת התאים הסרטניים בגוף. כמובן שלא מומלץ ליטול צמחי מרפא על דעת עצמנו אלא להתייעץ עם מומחה המבין בצמחי מרפא והתאמתם לצרכים המדוייקים של החולה.
 • טיפולים בתוספי מזון- יש מגוון רחב של וויטמינים, מינרלים, חומצות שומן ורכיבים נוספים המסייעים למנוע את התפתחות התאים הסרטניים ואת קצב התפתחותה של המחלה.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר