על מה עלולים להעיד טיקים בילדים ומתי צריכה להדלק נורה אדומה?

ניווט מהיר

טיקים הם ביטוי לתופעה נוירו התפתחותית יחסית נפוצה והם באים לידי ביטוי בתנועות או קולות פתאומיות כאשר קבוצת שרירים אחת או כמה קבוצות שרירים משתתפות. טיקים בילדים מתחלקים לשני סוגים עיקריים: קוליים ותנועתיים. טיקים תנעותיים באים לידי ביטוי במצמוץ חזק של העיניים, עיוותים בפנים, הטייה של הראש, תנועות פתאומיות של הרגליים, מתיחות צוואר ועוד. לעומתם, טיקים קוליים יכולים לבוא להידי ביטוי במגוון רחב של מצבים כמו שיעול חזק, מילים שחוזרות על עצמו, כחכוח גרוני, משיכה באף ועוד.

בעוד טיק פשוט משלב קבוצת שרירים אחת ונמשך כאלפית השנייה, טיק מורכב נמשך מספר שניות ומשך ההופעה שלו ארוך יותר בהשוואה לטיק פשוט. לפני שמגיעים למסקנות חשוב לעשות אבחנה בהתאם לתסמינים.

 

מה הקשר בין טיקים בילדים לתסמונת טורט?

בעוד טיקים רגילים לרוב חולפים מעצמם ללא מתן תשומת לב מיוחדת, תסמונת טורט היא מצב שבו קיימים לא פחות משני טיקים תנועתיים ולפחות טיק אחד קולי. הטיקים לא חייבים להופיע בו זמנית אך הם מופיעים כמעט בכל יום וכמה פעמים ביום במשך תקופה של למעלה משנה.

 

האם טיקים תורשתים?

ככל הנראה גם לטיקים וגם לתסמונת טורס יש רקע ובסיס גנטי משום שהם מופיעים במשפחות מסוימות.

מה גורם להופעה של הטיקים?

הסיבות להופעה של טיקים אינן ידועות אבל ממחקרים עולה כי מדובר בשילוב שבין גורמים תורשתיים לבין גורמים שהם סביבתיים. יש מסלולים במוח שבעצם מעבירים מידע בין הקורטקס לבין הסטריאטום שבעצם אחראי על תהליך העברת התנועות. סיבה נוספת להופעה של טיקים היא בשל הורמון המכונה דופמין.

 

איך מטפלים בטיקים בילדים?

הטיפול תלוי בחומרה של הטיקים והאם אובחנה תסמונת טורס או לא. לרוב מדובר בטיפול משולב הכולל טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול בשיטת ביופידבק, אימון לשינוי הרגלים וטיפול תרופתי.

לסיכום, טיקים לאו דווקא מעידים על משהו מסוים אך לעתים מצבים כמו לחץ, מתח וחרדה כן יכולים לעודד הופעה שלהם. טיפול נפשי לילדים עשוי להיות טיפול משלים טוב לתופעה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר