מהי חרדה חברתית בקרב ילדים וכיצד מטפלים בה?

ניווט מהיר

בני האדם הינם יצורים חברתיים מטבעם ולאורך כל חייהם הם נמצאים באינטראקציות שונות עם אנשים כאלה ואחרים. יחד עם זאת, כל אחד מאיתנו ניחן בביטחון עצמי ברמה שונה, כאשר שכיח למצוא גם פרטים באוכלוסייה שהינם מעט יותר ביישנים מהשאר, לוקח להם זמן להיפתח בפני אלו שאינם מוכרים להם ובדרך כלל הם אינם נלהבים לקראת אינטראקציות חברתיות חדשות. חרדה חברתית הינה הקיצוניות של הביישנות הקלאסית וחשוב לדעת כיצד מטפלים בה. על כך נדבר בשורות הקצרות שלפניכם.

 

חרדה חברתית – כיצד הדבר מתבטא?

מצבים חברתיים יכולים להביך כל אחד מאיתנו אך כאשר מדובר במצבים שגורמים לאדם לפחד וחרדה משתקים ואפילו הימנעות, הדבר עלול להצביע על הפרעה שמכונה חרדה חברתית. סוג זה של הפרעה הינו שכיח ביותר אצל ילדים ומבוגרים כאחד והוא נובע מהפחד המוגזם מפני "מה תגיד עלי" החברה, "כיצד אני נראה" בעיני החברה ו-"כיצד שופטים את ההתנהגות והמראה שלי". ההגדרה של אדם ככזה שסובל מחרדה חברתית היא כאשר עוצמות הפחד הינן כה גדולות כך שהאדם החווה אותן מעדיף להימנע מהאינטראקציות החברתיות הגורמות לכך, להסתגר, להתבודד ולהימנע ממפגשים עם אחרים, לפחד לדבר בפני קהל, לצאת ל- "דייטים", להשתמש בשירותים ציבוריים, לאכול במקום ציבורי, לדבר עם בעלי סמכות (בצבא, בעבודה) ועוד.

 

חשוב להדגיש כי החרדה החברתית מתבטאת אצל הסובל בפחד אמיתי של ממש והיא כוללת תופעות פיזיולוגיות של הזעת יתר, עלייה בדופק ולחץ דם, קושי בדיבור, אובדן תיאבון ועוד. חרדה חברתית יכולה להופיע בכל גיל והיא בעלת מאפיינים דומים בקבוצות הגיל השונות:

  • אצל ילדי הגן – החרדה תתבטא בהיצמדות להורים, פחד מליצור קשרים חברתיים, "שיתוק וקיפאון" בזמן מפגשים חברתיים כגון ימי הולדת, הצגות בפני ההורים וכו'.
  • אצל ילדי בית ספר – החרדה תתבטא בהתחמקות ממפגשים חברתיים, שיפוטיות מוגזמת כלפי העצמי, קושי ופחד לדבר ולקרוא מול הכיתה וכו'.
  • אצל מתבגרים ומבוגרים – החרדה תתבטא בבידוד חברתי, הערכה עצמית שלילית מאוד, הם אינם יביטו בעיניים בזמן שיחה ויתפתח אצלם קיבעון של הרגלי עצבנות (כסיסת ציפורניים, עישון, אכילת יתר).

 

ככל שמדובר בגיל הצעיר יותר (ילדים), כך החרדה החברתית מלווה בתחושות גופניות (תופעות פסיכוסומטיות). למשל, ילדים עשויים לחזור מהגן ולהתלונן על כאבי בטן או ראש, שעבורם אין ממצאים בבדיקות גופניות. הילדים אכן חשים את הכאבים אך הם עשויים לנבוע כתוצאה מהקושי הרגשי שיוצרת החרדה במפגשיהם החברתיים הבלתי נמנעים במסגרות השונות.

 

ממה נגרמת החרדה החברתית?

הסיבות להופעה של חרדה חברתית אינן מובנות במלואן למדע. כאמור, קיים הבדל תהומי בין ביישנות לבין חרדה של ממש והסברה היא שמדובר בנטייה גנטית שמשולבת עם גורמים חיצוניים. הגורם החיצוני עשוי להיות ידוע לאדם ומשפחתו (למשל, אלימות במשפחה) אך בהחלט ייתכן שהמאורע שפועל בתור טריגר אינו מצוי במודע ולא ניתן לשליפה. למשל, אדם עשוי לסבול מפחד עמידה מול קהל, מבלי שידע את הסיבה לכך. בהחלט אפשרי שאיפשהו בזמן הילדות, התרחש מקרה כלשהו שגרם לאדם להיות מובך באופן שמשפיע עליו למשך כל ימי חייו, גם אם אינו זוכר זאת.

פתרון בעיות חברתיות אצל ילדים צעירים – מהן האפשרויות?

הגיל הצעיר מהווה הזדמנות פז לטיפול בחרדה חברתית וזאת משום הגמישות התפישתית הקיימת בגילאים אלו. פתרון בעיות חברתיות אצל ילדים צעירים מתחיל ראשית כל באבחון מסודר שמטרתו היא להבין את רמת הפחד ממנה סובל הילד, מהם הטריגרים המפעילים את התחושות הקשות, באילו תסמינים מדובר ועד כמה הם מפריעים או עתידים להפריע לילד בחיי היום יום ובהמשך בתור מבוגר. הטיפול נועד לאפשר לילד למצות את הפוטנציאל הגלום בו, להצליח להתמודד עם כל האתגרים החברתיים והלימודיים בבית הספר ולקבל כלים להתמודדות עתידית. ישנן מספר אפשרויות טיפול שניתן לבחור מהן, כגון CBT  (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) שנועד לעזור לילד לשנות את המחשבות השליליות במטרה להשפיע על ההתנהגות, דמיון מודרך, טיפול באומנות, מוזיקה או משחק, כאשר הטיפול התרופתי שמור למקרים היותר מורכבים. ככל שמדובר במבוגרים, הטיפול בהפרעות חברתיות עשוי לכלול גם היבטים נוספים של פסיכואנליזה, לצד טיפול תרופתי מסורתי (תרופות אנטי דיכאוניות, תרופות נוגדות חרדה ועוד).

 

אל תתמודדו לבד

בכל מקרה של הופעת תסמיני חרדה חברתית אצל ילדים צעירים, או כאשר אדם מבוגר מחליט  לנסות לטפל בבעיה הנפשית הכה עיקשת שמלווה אותו רוב ימי חייו, יש לעשות זאת בליווי מקצועי. יש לפנות אל מכון לפסיכולוגיה ברמה גבוהה, לעבור תהליכי אבחון מסודרים ויחד עם היועץ או הפסיכולוג לבחור את אפשרות הטיפול המתאימה ביותר. אומנם מדובר בהפרעה חברתית מאוד מעיקה ועיקשת, אך חשוב להבין כי ניתן להתמודד עימה בהצלחה תוך כדי הקניית הרגלי חשיבה נכונים והימנעות מפיתוח הרגלים מזיקים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר