תיווך בינלאומי – יציאה דיפלומטית ממשבר מדיני

ניווט מהיר

אנו חיים בעידן שבו כל המדינות שבכדור הארץ אינן מצויות בוואקום והרבה מאד מהשיח הציבורי ומה שקורה בזירה הבינלאומית מושפע מאותם יחסים בין מדינות, בין דיפלומטים ובין ראשי מדינות. גם עולמות העסקים והכלכלה מעורבים לא מעט בשקט אזורי שיש או אין ולא אחת צריך להלך בין הטיפות ולרצות הרבה צדדים וגורמים על מנת שאפשר יהיה להגיד שיש רוגע ושלווה מכל הכיוונים. יחד עם זאת, ייתכנו גם לא מעט מקרים שבהם יש צורך ביצירת תיווך בינלאומי, כלומר סיוע ביישוב סכסוך או הכרעת מחלוקת, בין אם בין מדינות, בין חברות ענק, בין צדדים להסכם בינלאומי ובין כל כמה גופים שכל אחד מהם מצוי דרך קבע במדינה אחרת אך נדרש תהליך ביניהם לצורך גישור על פערים או יישוב מחלוקת בעייתית שמונעת התקדמות הדדית. אז איך זה מתבצע?

 

מה המשמעות של תיווך בינלאומי?

על מנת להבין את המשמעות של תהליך תיווך בינלאומי צריך להבין את המשמעות של יישוב מחלוקת או סכסוך מדיני ללא שירות שכזה. שתי אפשרויות עומדות בפניהם של הצדדים – האחת היא להיעזר באיש מקצוע המתמחה בתיווך בינלאומי והשנייה היא לפנות אל בית משפט. מכיוון שמדובר בגורמים או גופים שמצויים וממוקמים במדינות שונות הרי שפנייה אל בית משפט עלולה לסבך את העניין, להיות ארוכה מאד ולא בהכרח למצוא את עמק השווה בצורה הטובה ביותר. האפשרות של איש מקצוע טובה הרבה יותר. חברה בראשותו של giora eiland למשל מתמחה בדיוק בשירותים אלה. גיורא בעצמו הוא איש בעל מוניטין מעולים במגוון רחב של תחומים וידע שאותו רכש בעת שמילא מגוון רחב של תפקידים בשירות המדינה. תפקידים אלה הקנו לו ידע נרחב במיוחד, אפשרויות לראות את התמונה הכוללת והרחבה ביותר, כולל ירידה לפרטים והבנה נרחבת של כל מצב לאשורו. כך, בצורה עניינית ואובייקטיבית יכול המתווך לגשר על פערים, ליישב סכסוך ואפילו להביא נציגי מדינות לכדי ישיבה משותפת והעלאת פתרונות דיפלומטיים לכל עניין או מצב.

 

מתי נדרש תיווך בינלאומי

כשמו כן הוא – התיווך הזה נדרש כל אימת ששני הצדדים שנדרשים ליישוב מחלוקת או סכסוך ממוקמים משני עבריו של גבול מדיני וכמובן שיש ביניהם פערים של דיפלומטיה. בעזרת כישורים דיפלומטיים שמתווך בינלאומי יכיר ויהיה בקיא בהם, בעזרת ידע נרחב אודות דרכים נכונים לפנות לכל אדם בהתאם למוצא או לתרבות שהוא מורגל אליה – אפשר למצוא את נקודת התורפה שבעזרתה מרככים את התחושות, העלבונות או הכעסים ומוצאים בדרך משותפת את הטוב המשותף לפני שהוא הולך לאיבוד. במקרים רבים נדרש להלך בין הטיפות וללא ספק אין מדובר במלאכה פשוטה כלל וכלל. כאן ייכנסו לתמונה הכישורים האישיים שיש לאדם שמכיר את ההתנהלות של אנשים במגוון רחב של מצבים, לרבות בשפות שונות או רמה כזו או אחרת של משבר ויידע למצוא את הדרך לגשר על הפערים ולפתור את המשבר.

 

 

משברים בינלאומיים מאחורי הקלעים

אין כמעט יום שלא קוראים או שומעים בו באמצעי התקשורת על משברים דיפלומטיים בין מדינות או חברות גדולות. לא תמיד זה מגיע לכדי הכותרת הראשית ולא תמיד תהיה לזה השפעה ארוכת טווח. גם כאשר מדובר במשברים דיפלומטיים אפשר להיות בטוחים שמעורבים בזה גם מתווכים בינלאומיים שלא בהכרח משרתים בשירות החוץ של המדינה אך תורמים רבות מהידע והניסיון שיש להם וכך הם מצליחים לסייע למדינה להתגבר על מכשולים מול בעלות בריתה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר