חדשנות בעולם הדתי – הכירו את הדתיים ”החדשים“

ניווט מהיר

במשך שנים רבות נתפס הציבור הדתי-חרדי כשומר מסורת ומנהגים באופן מדויק וקפדני, מקובע, מוגבל בתפיסותיו המחשבתיות, ביכולת וברצון שלו להגשים חלומות ולצאת מהקופסא  המאפיינת כל כך את המגזר. ככל שהזמן עובר, שילוב בין טכנולוגיה, חדשנות, כניסתו של האינטרנט לחיינו והעובדה שכבר קשה להסתיר מידע כמו בעבר, חל שינוי מהותי בדרך החיים שמקיימים דתיים רבים בישראל וגם בעולם. בשורות הבאות נציג בפניכם כמה מן התחומים המובהקים ביותר לשינוי הזה.

 

אופנה דתית אבל בסטייל

אם בעבר כאשר היינו נפגשים עם אדם דתי, הדבר הראשון שהיינו שמים לב אליו הוא הפאות בשילוב הציציות, היום פני הדברים השתנו. גברים שומרי מסורת החלו להחליף את החליפות המיושנות בבגדים נוחים וטרנדיים יותר, מבלי לפגוע בצניעות ובמסורת. מהצד הנשי, את כיסויי הראש המיושנים, מחליפות אט אט מטפחות כיסוי ראש צבעוניות, טרנדיות בשלל צבעים ומרקמים. את החצאיות המשעממות והבאנליות מחליפות שמלות מהממות שלא מביישות דוגמניות שצועדות על המסלול האירופאי.

לא מתביישים להתייעץ עם בעלי מקצוע

בעבר החינוך בבתים דתיים, שומרי מסורת וגם חרדיים היה נעשה בדיוק לפי ”מה שכתוב בספרים“. שילוב בין הטמעת ערכים לבין נוקשות של שנות ה-50 וה-60. גם בפן הזוגי הדת תפסה מקום של כבוד והשתלטה לא פעם על הרומנטיקה כבוד הדדי והרמוניה. אך עם הזמן, הציבור הדתי הבין את החשיבות של מושגים כמו גמישות, פתיחות וקדמה. המטרה היא לשמר את הזוגיות, לחזק את התא המשפחתי ולהעצים את הילדים במובן הטוב של המילה. יותר ויותר זוגות בוחרים מרצונם החופשי להגיע לייעוצים אצל בעל מקצוע בשלל תחומים כמו הדרכת הורים מקצועית, ייעוץ זוגי לשיפור הזוגיות, אימוני קואצ‘ינג ואפילו פסיכולוגים שמסייעים במגוון מצבים המתרחשים בבית הן עבור עצמם והן עבור הילדים שלהם. התוצאות מרחיקות לכת ונראה שיפור משמעותי בבתים רבים במגוון של היבטים.

 

פחות ישיבות יותר הייטק

משרות בתחום ההייטק הן כבר מזמן לא נחלתן של הציבור החילוני בלבד. הדרישה לעבודה בענף עולה כל הזמן וכל אדם דתי או חרדי שיש לו את הרקע המתאים, הידע ולפעמים גם הניסיון, יכול להציע את עצמו לאחת מחברות ההייטק המובילות במשק הישראלי או אפילו ליזום סטארטאפ מצליח. היום יותר ויותר דתיים מתחילים את הקריירה שלהם בגיל צעיר, יוצאים ללימודים, ממשיכים בגיוס לצה“ל, עוברים לעשות תואר ראשון, לעתים אף שני ודוקטורט. בעשור האחרון החלו להתפתח קהילות דתיות מגוונות ונרחבות עם מגוון רחב של אפשרויות למשרות המציעות תגמולים גבוהים ותנאי שכר מעולים.

 

טכנולוגיה היא לא מילה גסה

אם בעבר רוב הציבור הדתי חרדי היה נגד שימוש בטלפונים ניידים, חשיפה לאמצעים תקשורתיים מגוונים כמו אינטרנט, טלוויזיה, שימוש באמצעים אלקטרוניים כמו טאבלט ומחשבים, היום גם הנושא הזה נמצא בהתהוות ובפתיחות. אפשר לראות דתיים רבים עושים שימוש באפליקציות מסוגים שונים, קוראים חדשות דרך רשת האינטרנט עושים שימוש בפתרונות טכנולוגיים בשלל תחומים.

 

גם מאמינים וגם יוצרים

מסך הטלוויזיה חושף לציבור עוד ועוד אמנים ויוצרים שלא מתביישים באמונות ובדת שלהם. אנחנו רואים את זה בהמון תחומים כמו למשל השתתפות של אוכלוסייה דתית בתוכניות ריאליטי כמו ”משחקי השף“, ”הכוכב הבא“, ”המירוץ למיליון“ ו“מאסטר שף“. אמנים רבים מפגינים את האמונות שלהם דרך האמונות בינן ניתן לחשוף את עומר אדם, אברהם טל, נתן גושן, חנן בן ארי, דוד דאור ועוד. אין זו חובה לציית להלכה באופן טוטאלי, אפשר גם אחרת.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר