הייטק מול לואו-טק האם ניתן להשוות ביניהם?

ניווט מהיר

מנתונים עולה כי בישראל יש שתי כלכלות שפועלות בצורה נפרדת לחלוטין. כלכלת ההייטק לעומת כלכלת הלואו טק. בעוד כלכלת ההייטק מוגדרת חדשנית, תחרותית, מעודדת ייצוא ומאופיינת כגלובאלית, גמישה ובפריון עבודה גבוה, כלכלת הלואו טק היא הכלכלה המיושנת, זו עם פריון העבודה הנמוך, פחות גמישה וגם פחות יעילה. מדובר בשתי שווקים מקבילים אמנם אבל עם פערים מאוד גדולים ביניהם. אם משווים למשל את השכר של עובדי מתחום הייטק מול לואו-טק מגלים כי מדובר בפערים של חמישים אחוזים ואפילו יותר מזה. הענף הזה אחראי על למעלה מ- 25% מהיצוא של ישראל.

 

למה בעצם גרמה מהפכת ההייטק בישראל?

אחד היזמים המובילים נתי דוידי טוען כי בעקבות הצמיחה המהירה שיצרו חברות ההייטק בישראל, נוצר מצב שעדיין רוב העובדים במשק גרים דווקא בפריפריה והם אלה שמקבלים את השכר הגבוה משום שנוצר מחסור רציני בכוח אדם בתעשיית הלואו טק. המזל הוא שתעשיינים רבים התחילו להבין כי כדי לשמור על המקום שלהם, עליהם לעשות שימוש בחדשנות ההייטק, להטמיע טכנולוגיות מתקדמות בתעשייה וזאת בכדי לייעל תהליכים ולהפחית את כוח האדם.

 

האם קיים את אותו הבדל גם בין חברות סטארטאפ לחברות הייטק?

קצת קשה להקביל את שני העולמות, אבל כן יש דמיון. הרי יש לא מעט אנשים שמתלבטים איפה כדאי להם להתחיל את דרכם המקצועית: בקריירת הייטק בחברה מאוד מוכרת עם יציבות גבוהה או בתור סטארטאפיסטים כחלק ממיזמים חדשים. אז כמו בכל דבר גם כאן יש את היתרונות אל מול החסרונות. ההבדל המהותי בא לרוב לידי ביטוי בגודל של החברה. סטארט אפ מצליח יכול לפעמים להיות יציב יותר מחברה מוכרת.

חברות הייטק מול לואו-טק נחשבות גדולות, יש בהן מאות עובדים, לעומת חברות סטארטאפ הנחשבות קטנות. אותו גודל חברה הוא שמשפיע על האופי של העבודה, השכר וגם האפשרויות שאחר מקבלים בהיבט של קידום. לרוב חברת הייטק תציע לעובדים שלה תנאים הרבה יותר טובים והן מהוות גם בסיס טוב ללימוד, התמקצעות בתחומים מסוימים, לימוד איך לעבוד בצוות ועוד. לעומת זאת, שאתה עובד בסטארטאפ אתה בורג מאוד חשוב ודומיננטי במערכת ולא עוד בורג אחד קטן במערכת גדולה ומשומנת היטב.

 

בחברת סטארטאפ לומדים איך מיישמים תהליכים שלמים ואיך הופכים רעיון למוצר. בהיבט הכלכלי כמובן שהעבודה בענף ההייטק יותר מתגמלת בתחילת הדרך אבל אחר כך המשכורת נשארת יחסית קבועה. לעומת זאת עבודה בסטארטאפ לא תגרום לנו להיות עשירים אבל במידה והסטארטאפ אכן יפרוץ, אי אפשר לדעת לאן זה יכול לקחתם אתכם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר