מבחני מחוננים כל המידע החשוב שהורים צריכים לדעת

ניווט מהיר

מאמר זה עוסק במבחני מחוננים שהורים צריכים להיות מודעים אליהם. חשוב להורים לדעת על מבחנים אלו מכיוון שהם יעזרו להם לזהות טוב יותר את החוזקות והחולשות של ילדיהם.

מחוננים הוא מונח רחב המשמש לתיאור אנשים בעלי כישרון אינטלקטואלי או יצירתי. ילדים מחוננים מזוהים לרוב באמצעות מבחני אינטליגנציה סטנדרטיים, מבחני הישגים ומבחני כישורים.

חלק זה מספק מבוא קצר למבחני מחוננים. מחוננות היא מושג שקשה להגדיר, אך ניתן לאפיין אותו באופן כללי כיכולת גבוהה משמעותית מהממוצע. בחלק זה נדון כיצד הורים יכולים לזהות אם ילדם מחונן ומה עליהם לעשות על מנת להתכונן למבחן המחוננים.

קשה לזהות מחוננים, אבל יש כמה סימנים לכך שילדך עשוי להיות מחונן ועליו לעבור מבחן.

חלק מהסימנים הללו הם:

– ציון IQ גבוה

– אוצר מילים מתקדם

– כישורי זיכרון טובים

– רמה גבוהה של יצירתיות או דמיון

מבחן המחוננים הוא סדרה של שאלות שנועדו למדוד יכולת והישגים אינטלקטואליים. הורים, מורים ופסיכולוגים בבית הספר יכולים להשתמש במבחנים אלה כדי לזהות ילדים בעלי כישורים אינטלקטואליים, או בתהליך של הפיכתם למחוננים.

ישנם סוגים רבים ושונים של מבחני מחוננים לבחירה. הסוג הנפוץ ביותר הוא מבחן נייר ועיפרון שיכול להתבצע על ידי הורים, מורים או פסיכולוגים בבית הספר. במבחן מסוג זה, הילד ממלא כמה שיותר שאלות בפרק זמן נתון. השאלות ישתנו בהתאם לגיל ולרמת הכיתה של הילד.

מבחני מחוננים נועדו להעריך את האינטליגנציה של הילד. הם מנוהלים בדרך כלל על ידי פסיכולוג או איש מקצוע מוסמך אחר.

מבחן IQ הוא הסוג הנפוץ ביותר של מבחן מחוננים. הוא מודד חשיבה מילולית ולא מילולית, כמו גם יכולת מרחבית.

מאזני המודיעין של Stanford-Binet הוא מבחן פופולרי נוסף, המודד מיומנויות מילוליות ולא מילוליות בילדים בגילאי 2 עד 18.

מחוננות היא תופעה מורכבת ורבת פנים. זה יכול להיות קשה לזהות ילדים מחוננים כי היכולות שלהם אולי לא ברורות בילדות המוקדמת. לילדים מחוננים יש לרוב רמה גבוהה של יצירתיות ודמיון, שבהם הם משתמשים כדי ליצור משחקים, סיפורים ואומנות משלהם.

ילדים מחוננים הם בעלי פוטנציאל אינטלקטואלי גבוה ומסוגלים ללמוד ברמה מתקדמת. מבחני מחוננים משמשים לזיהוי ילדים אלו ולספק להם הזדמנויות להתפתחותם.

ישנם שני סוגים של מבחני מחוננים – מבחני IQ ומבחני הישגים.

מבחני IQ מודדים את היכולת האינטלקטואלית של הילד, בעוד מבחני הישגים מודדים את הביצועים הלימודיים של הילד.

 

 

איתור מחוננים משרד החינוך

משרד החינוך נוקט בצעדים גדולים לאיתור וזיהוי תלמידים מחוננים בארץ.

משרד החינוך עבד לאחרונה על פרויקט בשם "איתור מחוננים בבתי ספר" שיסייע להם לאתר תלמידים מחוננים ברחבי הארץ. אחד הפרויקטים הללו הוא יצירת מאגר מידע לכל הילדים שזוהו כמחוננים, כך שניתן יהיה לעקוב אחריהם לאורך זמן.

הורים ומורים הם גם בעלי עניין חשובים בתהליך הזיהוי של תלמידים מחוננים.

על מנת לזהות ולאתר תלמידים מחוננים, על ההורים להיות מודעים לנקודות החוזק והחולשה של ילדיהם. הם צריכים גם להיות קשובים לתחומי העניין, הכישרונות וההתנהגויות של ילדיהם.

מורים צריכים גם להכיר היטב את התלמידים שלהם כדי שיוכלו לזהות אותם כמחוננים. על המורים לשים לב באיזו תדירות תלמיד שואל שאלות בכיתה או באיזו תדירות התלמיד פותר בעיות בעצמו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר