פי-פאפא אצל ילדים – מה זה בעצם?

ניווט מהיר

אם אתם מוצאים את עצמכם מגיעים לרופא הילדים בתדירות גבוהה בעקבות דלקות גרון חוזרות, חשוב שתוודאו כי לא מדובר במחלת פי-פאפא אצל ילדים. מדובר בתסמונת אוטואימונית שתסמיניה מאוד דומים לזו של דלקת גרון. התקפים של חום גבוה החוזרים על עצמם, שקדים מוגלתיים, בלוטות צוואר נפוחות… העניין הוא שהתסמינים הללו בכל כמה שבועות חוזרים, אך משטחי הגרון לא מראים כי יש ווירוס או חיידק. יותר מזה, שום תרופה או אנטיביוטיקה שהרופא רושם לכם לא עוזרת.

מתי מופיעה פי-פאפא אצל ילדים?

מדובר במחלה קלינית די נפוצה, המופיעה לרוב בגילאים 2-4. במקרים חריגים המחלה נמשכת עד גיל 10. ממבט ראשוני זה נראה כמו חיידק הסטרפטוקוק, אך כאמור – בשונה ממנו, הגוף לא מגיב לאנטיביוטיקה. כל התקף נמשך בממוצע ארבעה ימים וחוזר על עצמו כל 6-8 שבועות. סימפטומים נוספים המעידים על תסמונת פי-פאפא הם פצעים בפה, כאבי שרירים, כאבי בטן, חוסר תאבון וכאבי ראש.

פי-פאפא אצל ילדים

כיצד מאבחנים את המחלה ומה צריך לעשות?

על ההורים לגשת אל מומחה בראומטולוגיה שיוכל לטפל בילד. מכיוון שהמחלה חוזרת על עצמה, האבחון שלה נעשה על ידי שלילה של מחלות אחרות. הורי הפעוט יתבקשו לבצע רישום של ההתקפים ולאחר כמה חודשים, ניתן יהיה להתחיל בטיפול סטרואידי. לעיתים, מינון חד פעמי מסייע למנוע התקפים בעתיד. בנוסף (אבל לא במקום!) לטיפול הקונבנציונלי, אפשר לנסות טיפולים משלימים, כגון טיפול בפרחי באך לילדים.

המחלה אינה מדבקת, אינה מושפעת מגורמים סביבתיים והיא אינה עונתית כמו שרבים נוטים לחשוב. היא פשוט חולפת מעצמה לאחר מספר ימים וחוזרת על עצמה אחרי כמה שבועות שוב ושוב. כל מה שנדרש מכם ההורים הוא לגלות ערנות, לעקוב אחרי התסמינים בכדי למנוע מתן אנטיביוטיקה לשווא. יש אפילו שמגיעים לניתוח לכריתת השקדים שלא לצורך, וחבל.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:
פי-פאפא אצל ילדים

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר