כיצד תזהו את מחלת FMF? לפי הסימפטומים הבאים

ניווט מהיר

FMF (קדחת ים תיכונית) הינה מחלה העוברת בתורשה והיא פוגעת בעיקר ביהודים שמוצאם אינו אשכנזי כמו למשל יהודי צפון אפריקה, טורקיה, איטליה ארמניה ומדינות אחרות הסובבות סביב הים התיכון, ומכאן גם מגיע שמה. אצל היהודים האשכנזים המחלה אמנם קיימת, אך היא מאוד נדירה.

 

מהם הסימפטומים של FMF וכיצד מאבחנים אותה?

הסימפטומים המובהקים ביותר של קדחת ים תיכונית כפי שמסביר לנו ראומטולוג הילדים גיל אמריליו, הינם חום בשילוב עם כאבי בטן וכאבי מפרקים. החום הוא תגובה שמופיעה כתוצאה מהדלקת שקיימת בגוף באיזור בו אנו חווים את הכאבים. בדרך כלל כאשר אדם או ילד חוזרים אל הרופא מספר פעמים בשנה עם הסימפטומים הללו של חום וכאבים באיזורים שציינו בגוף מתבצע מעקב ולאחר מספר פעמים בהם אותם סימפטומים חוזרים על עצמם יש לבדוק האם המתלונן חולה בקדחת ים תיכונית.

מעבר לאבחון הקליני, שהוא עיקר האבחון של המחלה, ניתן לעשות בדיקות דם בזמן ההתקף ובין ההתקפים בכדי לוודא שאכן מדובר רק בקדחת ים תיכונית שאת זה נראה באמצעות ספירת כדוריות הדם הלבנות.

 

כיצד מטפלים במחלה?

כיום אין טיפול ייעודי למחלה הזו אך החולים במחלה יכולים לעבור טיפול במסגרתו משתמשים בתרופה נגד כאבי פרקים הנקראים קולכיצין שמקורה בצמח סיתוונית היורה. את התרופה הזו יש ליטול באופן קבוע במינון נמוך כאשר תפקידה הוא למנוע את אותם התקפים של המחלה. כאשר ההתקף מופיע היא לא מעלימה אותו אך גורמת לכך שהמרווח בין ההתקפים יהיה גדול יותר. הקולכיצין עוזרת לרוב המוחלט של החולים במחלה כאשר המספרים מצביעים על כ-95% הצלחה ברמות שונות. במהלך ההתקף יש לבצע טיפול בנוגדי כאבי שונים על מנת להפחית את הכאב והסבל במהלך ההתקף. גם טיפול צמחי עשוי להקל על התסמינים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר