כל מה שצריך לדעת על דלקת בוושט

ניווט מהיר

חשים תחושות קשות של צריבה בגרון וכאבים בחזה ואף של קושי וכאבים בבליעה? ייתכן מאוד שאתם סובלים מדלקת בוושט, בעיה מאוד שכיחה באוכלוסייה אשר גורמת לסבל רב ולפגיעה קשה מאוד באיכות החיים. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי דלקת הוושט ניתנת לטיפול ובשורות הקרובות נסקור עבורכם את הדרכים היעילות ביותר להתמודד איתה.

 

מהן הסיבות להופעת דלקת בוושט?

הוושט הינה איבר מאוד רגיש ועדין ועל כן דלקות בה הינן מאוד שכיחות. הסיבה המרכזית שגורמת להופעת דלקת בוושט היא בעקבות חזרת תוכן הקיבה אליה (מה שקרוי גם "ריפלוקס קיבתי") ומשום רגישותה לתנאים חומציים, מופיעה דלקת שיכולה להיות אקוטית או כרונית והביטוי הנפוץ שלה הוא צרבות קשות. מה עושים נגד צרבת? על זה נרחיב בהמשך, אך ראשית כל חשוב לציין כי ריפלוקס לאורך זמן עשוי לפגוע בוושט בצורה קשה, לגרום לעיוותים במבנה שלה ולעיתים גם לקדם תנאים להתפתחות ממאירויות שונות. כל אלו מביאים להיווצרותם של תסמינים נוספים כגון קשיי בליעה (דיספגיה), כאבים בבליעה (אודינופאגיה)  ועוד. ישנן גם סיבות נוספות על רקע מקור זיהומי (וירוס, פטרייה, חיידק) או על רקע מקור כימי, כאשר כימיקל כלשהו מגרה את הוושט וגורם להתפתחות דלקת מקומית בה.

 

צרבת – התסמין המרכזי של דלקת בוושט

מקור זיהומי או כימי הינו הרבה פחות נפוץ בכל מה שקשור לדלקת בוושט וכמו כן, המופע של הבעיה במקרה הזה הינו בדרך כלל אקוטי וחולף לאחר טיפול. לא כך לגבי דלקת בוושט כתוצאה מריפלוקס קיבתי, שלעיתים רבות מהווה מצב כרוני מתסכל אשר פוגע משמעותית באיכות החיים. המופע של ריפלוקס כולל בעיקר צרבות קשות, כאבים בחזה, תחושה של "שריפה בגרון" וריח רע מהפה. התסמינים יכולים להופיע לאורך כל שעות היום אך נפוצים בעיקר בלילה, בזמן שהאדם שוכב לישון ולחץ מופעל מכיוון הקיבה על השסתום המשותף עם הוושט. לאורך זמן הצרבות הקשות יכולות לגרום גם לצרידות ואפילו לקדם תנאים לפגיעה בחניכיים ודלקות ריאה וזאת על רקע החומציות שעולה ויכולה להגיע עד לבית הבליעה וקנה הנשימה.

טיפול תרופתי ושינוי באורחות החיים יכולים לעזור

הרפואה המערבית-קונבנציונאלית מטפלת בדלקת בוושט באמצעות מספר תרופות שיכולות לסייע בהפחתת רמת החומציות של הקיבה, כשבמקרים קיצוניים ניתן לפנות לאפיק הניתוחי שהוא הרבה יותר מורכב ומסובך. מעבר לזאת, תינתן המלצה להימנע ממזונות שגורמים לגירוי קיבתי או וושטי (מאכלים שומניים וחריפים, משקאות מוגזים ואלכוהוליים) ולצרוך מזונות שמפחיתים את רמת החומציות בקיבה ויכולים להגן על הוושט. מזונות אלו כוללים שתיית חלב, צריכת שקדים (שאינם מומלחים), בננות, לימון, אלוורה, ג'ינג'ר ועוד. המלצות נוספות למניעת צרבות כוללות אי צריכת ארוחות גדולות מדי, המתנה בין אכילה לבין ביצוע פעילות ספורטיבית והפסקת עישון.

 

רפואה סינית – אפשרות נהדרת שכדאי לכם לנסות

טיפולים תרופתיים אומנם יכולים להקל על דלקת בוושט, אך עלולים על הדרך לגרום לתופעות לוואי שונות. מסיבה זו אנשים רבים פונים אל טיפולים אלטרנטיביים למיניהם ובמיוחד אל הרפואה הסינית. רפואה זו כוללת שילוב של מספר טיפולים שהוכחו כיעילים מאוד כנגד דלקת בוושט והופעת צרבות קשות. כאשר תגיעו למומחה ברפואה הסינית הוא יתאים עבורכם תפריט ייעודי על בסיס עקרונות התזונה הסינית, שיעזור לכם להימנע מגורמים שיכולים להגביר צרבות ו/או לקדם תנאים דלקתיים בוושט. הוא ימליץ לכם גם על צמחי מרפא שיכולים להקל עליכם את הכאבים והסבל ולהפחית את הדלקת, כמו גם על טיפולי דיקור סיני שאף הם יכולים להקל בצורה מהירה על תסמיני הדלקת, לחזק את השסתום הקיבתי-וושטי ולאפשר לגוף לרפא את עצמו. טיפולי הרפואה הסינית מתאימים לכל אחד ואחת, הם אינם מתנגשים עם הטיפול התרופתי שתקבלו ואינם כוללים תופעות לוואי כלשהן. בהחלט מומלץ לנסות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר