אבחון סרטן השד – הליך מציל חיים

ניווט מהיר

האבחון המוקדם של סרטן השד חשוב ביותר, משום שהוא מאפשר להתמודד איתו כאשר הוא עוד במצבו ההתחלתי. כך גם ניתן למנוע את התפשטותו לאזורים אחרים בגוף. אילו שלבים ובדיקות כלולים בתהליכי אבחון כאלה?

 

בדיקה ידנית

הבדיקה הבסיסית ביותר לנוכחות סרטן השד, היא בדיקת מישוש לזיהוי גושים. בדיקה זו ניתן ואף מומלץ, שתבוצע באופן יזום, תקופתי (פעם בחודש) ועצמי. נהוג לתזמן אותה למועד שהוא יומיים אחרי סיום המחזור, לאור שינויים שמתרחשים בשד באופן טבעי בהשפעתו. להשלמת התמונה, נציין כי יש גורמים רפואיים, אשר לא ממליצים על הבדיקה העצמית. בכל מקרה, בדיקה ידנית כזו, מומלץ לעשות גם פעם בשנה אצל רופא. אם מתגלה כך ממצא חשוד, לרוב זה הוא שלב מוקדם ואין תסמינים אחרים אשר היו נותנים לחולה אינדיקציה על כך.

 

ממוגרפיה

ממוגרפיה מהווה בדיקה נפוצה מאוד, עבור אבחון מוקדם לסרטן השד. יש אמנם הליכי אבחון נוספים עבור סרטן השד, דוגמת MRI של השד. עם זאת, הממוגרפיה היא הטכניקה הבולטת ביותר שבה משתמשים בשלבים הראשונים של אבחון סרטן השד. מדובר בשיטה של צילום רנטגן ייעודי לשדיים.

ממוגרפיה כלולה בסל הבריאות ובדרך כלל מומלץ לעבור בדיקה זו בשני מצבים. מחד, משתמשים בה כאשר אותר גוש חשוד בבדיקה ידנית ורוצים לברר הלאה במה מדובר. מאידך, משתמשים בה כ"בדיקת סקר", לביצוע אחת לשנה (בגילאי 40-49, אם ישנה היסטוריה משפחתית של סרטן השד) או אחת לשנתיים (בגיל 50-74). מבחינת האישה הנבדקת, ממוגרפיה היא הליך מהיר, אשר כרוך באי נוחות קלה או כאב קל לכל היותר. מבחינה טכנית, הממוגרפיה עשויה להתבצע בכמה ואריאציות, על פי הצורך. למשל, בדיקה עם הסתייעות בחומר ניגוד.

 

כמה מגבלות

לצד יתרונותיה הרבים, יש לבדיקת הממוגרפיה גם כמה מגבלות:

  • חשיפה לקרינה – בדיקת ממוגרפיה כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת, אשר נחשבת לא בריאה. מצד שני, מדובר על מינון נמוך יחסית של קרינה כזו. כמו כן, ישנו היבט של איזון בין הסיכון לתועלת האפשרית.
  • חוסר דיוק – חשוב לקחת בחשבון, שממוגרפיה מפיקה גם תוצאות רבות יחסית, שהן חיוביות שגויות.
  • לא תמיד אפקטיבי – בדיקה זו לא עובדת היטב עם כל מבנה שד, שאינו זהה בכל המקרים. יש נשים שהן בעלות שד במבנה צפוף מהרגיל, מצב שמפריע לבדיקה לספק תוצאות איכותיות מספיק.

הליכים נוספים

ממוגרפיה או כל הליך בלתי פולשני מסוגה, עשויים לסייע מאוד במסגרת אבחון סרטן השד. עם זאת, לא ניתן לקבל בדרך כזו תוצאות חד משמעיות. לכן, עשויים להתבצע הליכי אבחון נוספים בהתאם למצב, כולל

  • ביופסיה – ביופסיה מהווה שלב הכרחי, בכדי לקבוע בוודאות אם מדובר בממצא ממאיר או לא (ולרוב הוא אינו ממאיר). במידה והוא ממאיר, בדיקת הדגימה מהביופסיה תוכל לספק מידע נוסף, אשר יהיה שימושי בהתמודדות עם סרטן השד. למשל, הסוג הספציפי של סרטן השד שבו מדובר. הביופסיה מבוצעת באחת מכמה שיטות נפוצות, בהתאם למצב, כולל באמצעות מחט או ביופסיה כירורגית.
  • זיהוי גרורות – אם זוהה גידול ממאיר, עשויות להידרש גם בדיקות נוספות מסוגים שונים, לגבי גרורות. למשל בדיקה מסוג Positron Emission Tomography.
  • בדיקות שד להשגת מידע משלים – לעתים, תבוצע בדיקה בלתי פולשנית מסוג אחר, בכדי לקבל מידע נוסף שהממוגרפיה לא יכלה לספק. למשל, בדיקת השד באמצעות אולטרסאונד, בכדי לברר אם הממצא החשוד הוא למעשה ציסטה בלתי מזיקה.
מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר