אהבה לא בריאה ואפילו מסוכנת? יש דבר כזה!

ניווט מהיר

ברשימת הדברים שהופכים את חיינו לנהדרים ומרגשים, אהבה נמצאת באופן קבוע בצמרת הדירוג. היא סוחפת, מלהיבה והופכת אותנו למאושרים יותר. אלא שלעיתים עוצמת האהבה חוצה את הגבולות החברתיים המקובלים והופכת לנטל ועול של ממש. אהבה לא בריאה? היא בהחלט קיימת וקוראים לה "אהבה אובססיבית".

 

אהבה לא בריאה – מהי בדיוק אהבה אובססיבית?

אהבה אובססיבית מוגדרת כרגשות עזים של אדם כלפי אדם אחר, ללא יכולת להפחית או להרפות מעוצמתם. התופעה יכולה להופיע אצל שני המינים. היא עלולה לצוץ בגיל ההתבגרות, בעשור ה-3-4 לחיים ואפילו בשלבים מאוחרים יותר. לרוב לא קיים רקע נפשי או אובססיבי אצל האדם הלוקה באהבה שכזאת, שלרוב מופיעה כלפי אדם "חדש" שנכנס לחיים, אך לעיתים גם כלפי אדם מוכר.

 

מהן נורות האזהרה?

כיצד נדע להבחין בין אהבה לגיטימית לכזאת המסבה נזק לכל הנוגעים בה? ובכן, ישנן כמה נורות אדומות שכאשר הן נדלקות, ייתכן מאוד ואתם לא בצד הנכון של האהבה. ראשית, ברובם המוחלט של המקרים מדובר באהבה שאינה הדדית. צד אחד אוהב והצד השני אינו חש רגשות דומים כלפי הצד השני. במקרים אחרים, הצד האחר אפילו לא מודע לרגשות העזים של אותו אדם.

שנית, תדירות המחשבות. כולנו חושבים מדי פעם על מושא האהבה שלנו, אבל כאשר המחשבות הללו מפציעות כמעט ללא הפסקה ובכל רגע נתון, זה עלול להעיד על בעיה. אהבה אמורה להיות חלק נפלא בעולמו של האוהב, אך לא כל עולמו. אהבה שמתבטאת בצורה אובססיבית הופכת את כל השאר לחסר משמעות.

נקודה נוספת היא השפעת המחשבות על התחושות. כאשר אוהבים אדם בצורה אובססיבית, הדבר עלול לגרום לתחושות של חשדנות מוגזמת, חוסר אמון כללי, שינויים במצב הרוח ובמקרים קיצוניים אף לדיכאון ואלימות. נקודה רביעית היא הפרעה מהותית לשגרת היום יום. קשה להתרכז בעבודה או בלימודים ומשימות היום יום נדחקות הצידה לטובת מחשבות על מושא אהבתנו.

 

כיצד מטפלים באהבה כשכזאת?

ראשית כל, חשוב להודות בבעיה הקיימת. מרבית הסובלים מאהבה אובססיבית מתקשים להודות בכך. הם מכחישים את עוצמת הסיטואציה וטוענים שמדובר באהבה חזקה, אך כזאת השומרת על הכללים החברתיים. אחרי שמבינים שישנה בעיה, יש לפנות לאיש מקצוע. במרבית המקרים, תהליך טיפולי לא ארוך יוביל לשיפור משמעותי בבעיה עד להיעלמותה לחלוטין, תוך קבלת כלים שיעזרו למטופל למנוע את חזרת התופעה בעתיד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר