בעיות התנהגות אצל ילדים – איך לאבחן נכון ולטפל?

ניווט מהיר

העולם של אבחון בעיות שונות אצל ילדים הוא רחב ומגוון ויש הרבה מה לדעת לגביו. אינספור אנשי מקצוע מציעים שלל דרכים להבנת נפשו או פנימיותו של הילד, זאת על מנת לסייע לו בצורה הטובה ביותר להתמודד עם תלאות החיים ולרכוש את הכלים והמיומנויות הדרושים לו. בדיוק באותן דרכים אפשר וכדאי לאבחן בעיות ואבחון מוקדם ככל האפשר יכול לעזור במציאת הפתרונות או דרכי ההתמודדות הן עבור הילד עצמו והן עבור ההורים שלו והמשפחה הקרובה. במקרים רבים אחרי האבחון אפשר לנשום לרווחה ולחוש הקלה גדולה בעצם הידיעה מה לא בסדר או במה אפשר לסייע לילד. נשאלת השאלה – איך אפשר לאבחן בעיות התנהגות אצל ילדים ואיך מוודאים שהאבחון יהיה מדויק וקרוב ככל האפשר למציאות.

 

בעיות התנהגות אצל ילדים – אבחון וטיפול

ברוב המקרים האינטואיציה של המבוגרים סביב הילד היא זו שתדחוף לכיוון של אבחון מסודר ומקצועי. גננת, מורה או הורה ירגיש או ישים לב שיש משהו לא לגמרי בסדר עם ההתנהלות היומיומית של הילד, עם עיכוב בהתפתחות שלו או בהשוואה לילדים אחרים. חשוב לשים לב אם הסממן ששמים לב אליו חוזר על עצמו או שהוא חד פעמי ובמידה ונראה שהוא עקבי ומתמשך – חשוב לפנות לאבחון שבסופו יוחלט על טיפול רגשי לילדים בהתאמה אישית מושלמת למצב שאובחן, למטפל שידבר בשפה של הילד ובדרך שבה יהיה לילד קל להתחבר ולגייס את שיתוף הפעולה שלו. האבחון חייב להתבצע על ידי אנשי מקצוע מעולם הילדים שיידעו לתת את המענה הטוב ביותר ושיש להם כלים ודרכים לבצע את האבחון ולהגיע לשורה התחתונה שהם צריכים על מנת להבין את נפשו של הילד.

מדוע חשוב טיפול מותאם אישית?

כל ילד הוא עולם ומלואו ויתרה מכך – כל ילד הוא אדם בפני עצמו בעל תחושות, רגשות, מחשבות ומטענים שהוא נושא עימו גם אם אינו מודע לכך. אי אפשר להציע טיפול נפשי או רגשי שיהיה זהה לכמה ילדים, שכן לא בטוח כלל שהוא אכן יתאים לכולם. הטיפול שיוצע לילד חייב להתאים לו אישית, להתבסס על מי ועל מה שהוא, על התסמינים שהוא מראה וכמובן על התוצאות של האבחון המקצועי שהוא ביצע. כיום קיימים טיפולים רבים בארסנל של איש המקצוע שמטפל בילדים והוא זה שיבין את הילד ויחליט מה הפתרון או המענה הטוב ביותר עבורו. חשוב מאד להבין שהאבחון חשוב ומהותי, שכן לעיתים קרובות הורים רבים מחפשים קיצורי דרך ולא מבינים שבכך הם עלולים לפגוע בטיפול היעיל והמסור בילדים שלהם. בעזרת ההתאמה האישית המושלמת הילד יתקדם בקצב שלו, יבין בדיוק את מקומו וכמובן אט אט יתגבר על מה שמפריע לו או מטריד אותו.

 

טיפולים משולבים להורים וילדים

חשוב מאד שלא לשכוח שכל טיפול שהילד פונה אליו חייב להיות מגובה גם בסיוע צמוד של ההורים לכן חשוב מאוד לקבל טיפול משפחתי. המטפל צריך להיפגש עם ההורים מדי פעם על מנת לעדכן אותם בממצאים שלו, בהתקדמות של הילד, בנכונות שלו לשתף פעולה וכמובן בכל נושא אחר שקשור לטיפול ומסייע לילד לקבל את המענה שלו. אם ההורים לא לוקחים חלק בטיפול לא בטוח שאכן יושגו המטרות או שאפשר יהיה להגיע לתוצאות המצופות. המטפלים וההורים חייבים ללכת יד ביד ולשתף פעולה גם על מנת להציג בפני הילד אחידות בדעות או בגישות, מה שמאוחר מדי יכול לגרום לו להבנות מעמיקות אודות המבוגרים שסביבו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר