מהם התסמינים של חיידק בקיבה?

ניווט מהיר

תפקיד הקיבה שלנו הוא לטפל במזונות ומי השתייה שאנו צורכים ולהעביר אותם להמשך ספיגה לאורך המעיים. היא מצליחה לעשות זאת בצורה יעילה בזכות התנאים החומצתיים שמתקיימים בתוכה, שאמורים גם למנוע שגשוג של מזהמים חיידקיים שחודרים לגוף. ועדיין, לעיתים אנחנו מגיעים אל הרופא בעקבות תסמינים כאלו ואחרים ושומעים אותו קובע באופן חד משמעי – "יש לך חיידק בקיבה". אילו חיידקים יכולים לחדור לקיבה שלנו? מהם התסמינים שלהם? וכיצד ניתן לטפל בכך? הנה כל התשובות.

 

סוגי חיידקים בקיבה

כאשר מדברים על חיידק בקיבה מתכוונים בדרך כלל לסוג חיידק ספציפי בשם הליקובקטר פילורי. הסיבה לכך שהוא מקבל חשיבות רבה יותר היא מאחר ושאר חיידקי הקיבה שקיימים, דוגמת אי-קולי, סלמונלה ושיגלה, הם כאלה שגורמים ל-"סערה" של תסמינים אקוטיים שמגיעים וחולפים במהרה (בדרך כלל לאחר צריכה של מזון מקולקל או מזוהם) ואילו חיידק זה כאן כדי להישאר. חיידק ההליקובקטר עמיד ביותר לחומציות הקיבה והוא נוטה להיצמד לדופן שלה ולשגשג שם. הוא מצוי בשכיחות גבוהה באוכלוסייה וברוב הזמן אינו גורם לתסמינים כלשהם, אך לעיתים הוא מתלקח מסיבות שאינן ברורות ואיתו גם מגיעים התסמינים שאינם חולפים כל כך מהר.

 

מהם התסמינים של חיידק בקיבה?

נוכחות חיידק בקיבה מפעילה את מערכת החיסון כנגדו ובהתאם לסוג החיידק והרעלנים שלו, כך באים לידי ביטוי התסמינים השונים. כאשר מדובר במזהמים של מזונות ומקורות שתייה (אי-קולי ואחרים) התסמינים הינם אקוטיים וכוללים שלשולים, הקאות ולעיתים אף חום גבוה. התסמינים הינם מידיים לאחר צריכת המזון המקולקל (בדרך כלל תוך מספר שעות) והסכנה הממשית בעקבות חיידקים בקיבה מהסוג הזה היא התייבשות שנובעת עקב ההקאות והשלשולים הרבים שמערבים אובדן נוזלים.

 

כאשר מדובר בחיידק ההליקובקטר, לא ממש ניתן למצוא פרופיל תסמינים קבוע ועקבי ולכן יש להתייחס לכל מקרה לגופו. למעשה, אצל רוב האוכלוסייה כלל לא מתפתחים תסמינים גם אם מצוי חיידק בקיבה מסוג זה. התסמינים שכן מיוחסים להליקובקטר ברגע שהוא מתחיל להתלקח כוללים כאבי בטן מתונים, בחילות, תחושת נפיחות ברום הבטן, חוסר תיאבון וגזים, מה שיכול בסופו של דבר להוביל גם ל-"גסטריטיס", שהינה דלקת בקיבה שנגרמת ככל הנראה בעקבות פעילותו של חיידק זה.

 

במידה ומתפתח כאב חד מאוד שלפעמים מלווה בחום גבוה ובמקרים מסויימים גם צואה כהה עד שחורה, הרי שמדובר בסיבוך קלאסי שנגרם בגלל החיידק – כיב בקיבה (אולקוס). כמו כן, ישנם תסמינים נוספים שעשויים להצביע על נוכחותו ופעילותו הרבה של חיידק ההליקובקטר בקיבה והם ירידה בספיגה של ויטמין בי-12 וריכוזים נמוכים שלו בדם וירידה בספיגת ברזל. צרבות עשויות להופיע גם כן, אך הדבר אינו מחייב ולא מהווה תסמין קלאסי של הליקובקטר.

כיצד מטפלים בחיידקים בקיבה?

בכל מה שקשור לחיידקים מזהמים שמקורם ממזון ומי שתייה, ניתן לפעול מראש על מנת למנוע את ההדבקה בקיבה ואת התסמינים. עושים זאת על ידי שמירה על היגיינה ככל שניתן, הימנעות מצריכת מזונות מחוץ לבית ואחסון נכון של מקורות מזון. במידה ובכל זאת חיידקים שכאלה חודרים לקיבה, יש לפנות לטיפול רפואי, לקבל אנטיביוטיקה ולצרוך די נוזלים. באשר לחיידק ההליקובקטר, במידה ומתגלה כי הוא קיים אצלכם בקיבה ומתחיל לגרום לתסמינים (קיימת בדיקה מיוחדת לגילוי שלו), הרפואה המערבית גם כן מנסה לטפל בו באמצעות אנטיביוטיקה, מה שלא תמיד עוזר ולעיתים אף גורם לנזקים אחרים.

 

דרך יותר מומלצת להתמודד עם חיידק בקיבה, בין אם מדובר בהליקובקטר ובין אם בסוגים האחרים, היא באמצעות שילוב של הטיפולים התרופתיים שמקבלים יחד עם טיפולי רפואה סינית. טיפולים אלה עוזרים בחיזוק המערכת החיסונית בצורה טבעית, מסדירים את פעולתה של הקיבה ומתמקדים גם בטיפול בנפש (חרדה, מתח ודיכאון גורמים להיחלשות המערכת החיסונית) ושמירה על אורח חיים בריא ותזונה נכונה. הם כוללים צריכה של צמחי מרפא, התאמת תפריט תזונתי על פי עקרונות סיניים עתיקים וטיפולי דיקור סיני, כאשר התסמינים קשים במיוחד. הטיפולים הללו מתאימים לכל אדם, לא כוללים  תופעות לוואי כלשהן ויעילותם מוכחת. נסו ולא תתאכזבו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר