עבודות זכוכית מתקדמות שכדאי להכיר ולדעת

ניווט מהיר

בצורה הטהורה שלה, זכוכית היא חומר שקוף לגמרי, חזק דיו, עמיד לשחיקה בפני תנאי מזג אוויר קיצוניים וגם מבחינה ביולוגית וכימית. בעבר, הזכוכית הייתה עוברת תהליך איטי והייתה מסיסה. כמעט כל זכוכית מיוצרת באמצעות תהליכי קירור של חומרים צמיגיים והתהליך הופך ממצב של גומי צמיגי למצב זכוכי – תהליך המכונה ”מעבר זכוכיתי“. נהוג לסמן מעבר זה באותיות Tg. אילו עבודות זכוכית מתקדמות נפוצות היום והיכן משתמשים בהן?

 

התקדמות החומר עם השנים

ככל שהשנים עברו החלו לייצר עבודות זכוכית מתקדמות מסוגים שונים בשל היתרונות הרבים של החומר הן בהיבט העיצובי והן בהיבט הפונקציונלי. אם נסתכל סביב נגלה כי לכל מקום אליו אנחנו הולכים יש שימוש בחומר זה וגם בענפים רבים. זכוכית נמצאת בכלי המטבח בהם אנו עושים שימוש, בחלונות ובדלתות, ברהיטים מסוגים שונים, בחיפויים של קירות כמו למשל קירות מסך, במעקות, מדרגות ועוד. עושים בה שימוש בתעשיית הרכב והתעופה, בבתי מלון ומשרדים, בענף הבניה והשיפוצים, בעיצוב, באדריכלות, בתכנון מוצרים חדשניים ועוד.

 

היתרונות של החומר והיכולת לשלב אותו עם חומרי גלם נוספים

אחד היתרונות הכי מהותיים של חומר הזכוכית הוא הגמישות שלו. היתרון הזה למעשה מאפשר לנו לעשות שימוש בחומר למגוון רחב של שימושים, ויחד עם זאת לשלב אותה עם חומרי גלם נוספים כמו  עץ, אלומיניום, ברזל, נחושת ועוד. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי הזכוכית היא חומר שביר ולכן היא יכולה להתנפץ ולכן מוסיפים לה כל מיני מרכיבים ואף מעבירים אותה תהליכי חום כדי לשמור על עמידותה.

סוגי זכוכית ששווה להכיר

הזכוכית הכי נפוצה זכתה לשם Soda-Lime glass. מייצרים אותה מתרכובת של צורן דו חמצני שזה בעצם קוורץ וחול, מנתרן פחמתי שמסייע בהורדת הטמפרטורה ומונע תהליכי גיבוש וחומר נוסף שהוא גיר – סידן פחמתי שמסייע להעלות את רמת היציבות הכימית של הזכוכית. התהליך כולל נקודת התכה בטמפרטורה גבוהה מאוד של 2,000°C. לפעמים מוסיפים כל מיני חומרים נוספים במטרה להוריד את הטמפרטורה של ההתכה ל 1,000°C.

 

אחד המוצרים הפופולארים מהם מייצרים זכוכית במהלך השנים, לא רק כאן בישראל, אלא בעולם כולו הוא החלון. סוג נוסף של זכוכית ממנה מייצרים חלונות ודלתות, נקראית זכוכית מבודדת או זכוכית בידודית. מדובר בסוג של חלון אותו מייצרים משתי שכבות של זכוכית או אפילו יותר בכדי לבצע חיבור על ידי מסגרת, לרוב כזו העשויה מאלומיניום. המסגרת מכילה חומרים סופחי לחות במטרה למנוע היווצרות של אדים על החלק הפנימי של החלונות. בכדי להגדיל את הבידוד התרמי והאקוסטי נהוג להוסיף ארגון. בנוסף יש בתעשייה מה שנקרא פיברגלס שבעצם מיוצר על ידי תהליך דחיסה של החומר. מייצרים חוטים מאוד דקים וזה הופך את הזכוכית לחסינה מאוד מפני טמפרטורות גבוהות ואפילו אש.

 

כיצד יודעים באיזו זכוכית לבחור ואם מי להתייעץ?

ובכן, זה די פשוט וכל מקרה נבחן כמובן לגופו. שמדובר בתכנון, ייצור והתקנה של חיפוי קירות חיצוניים, מי שיקבע את תרכובת החומר ואת סוג החיפוי אלו הם האדריכל והמהנדס של הפרויקט בהתאם לרמת הבידוד ורמת האיטום שרוצים להשיג. במידה ומדובר במוצרים המשלבים בין אלומיניום לזכוכית כחלק מבניה של בית חדש, שיפוץ או כל פרויקט נדל“ן אחר, שווה להזמין אליכם יועץ אלומיניום מקצועי שיסייע לכם בבחירה ובהתאמת המוצרים וייקח בחשבון מגוון של קריטריונים כמו גודל המפתחים, רמת הבידוד והאיטום הנדרשים, סגנון עיצובי ותקציב. יועץ כזה יסייע לכם בהתאמה מושלמת של המוצרים ויאפשר לכם לשדרג את רמת ואיכות החיים אצלכם בבית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

ניווט מהיר

רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר